Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: mojnovisad.com
Značaj UZ dopler pregleda arterija i vena u ranoj dijagnostici i prevenciji bolesti krvnih sudova
Ultrazvučni dopler pregled arterija i vena predstavlja jednu od najvažnijih metoda u dijagnostici i praćenju bolesti krvnih sudova.
Ova neinvazivna i bezbolna metoda omogućava detaljan uvid u stanje krvotoka u arterijama i venama, što ima presudnu ulogu u prevenciji i ranom otkrivanju mnogih ozbiljnih zdravstvenih problema, poput tromboze, ateroskleroze i drugih vaskularnih poremećaja.
Kako funkcioniše dopler ultrazvuk?
Dopler ultrazvuk koristi visokofrekventne zvučne talase za praćenje protoka krvi kroz krvne sudove. Specijalni uređaj šalje zvučne impulse koji se reflektuju od crvenih krvnih zrnaca i vraćaju nazad, omogućavajući lekarima da procene brzinu i tok krvi. Na osnovu tih informacija, stručnjaci mogu brzo da identifikuju suženja, blokade ili proširenja krvnih sudova.
Korišćenje doplera je izuzetno važno za procenu krvnih sudova u različitim delovima tela, uključujući karotidne arterije u vratu, periferne arterije u rukama i nogama, kao i vene u nogama gde može doći do razvoja tromboze.
Značaj dopler ultrazvuka za zdravlje pacijenata
1. Prevencija i rani tretman bolesti: Jedna od najvećih prednosti Dopler pregleda jeste mogućnost otkrivanja bolesti krvnih sudova pre nego što izazovu ozbiljne simptome. Na primer, otkrivanje ranih znakova ateroskleroze kod pušača ili sa povišenim masnoćama u krvi može značiti priliku za rani tretman, promenu načina života i smanjenje rizika od infarkta ili moždanog udara.
2. Praćenje proširenih vena i tromboze: UZ dopler pregled vena posebno je važan za pacijente sa proširenim venama ili sumnjom na duboku vensku trombozu, koja može imati i životno ugrožavajuće posledice. Prvi simptomi mogu biti otoci u nogama kao i bolovi u nogama. Pregled pomaže lekarima da precizno identifikuju mesta na kojima je došlo do zastoja krvi i omogući brzo reagovanje kroz odgovarajuće mere.
3. Praćenje pacijenata posle operacija ili povreda: Nakon hirurških zahvata ili povreda, dopler ultrazvuk se često koristi za praćenje oporavka pacijenata, kako bi se utvrdilo da li postoji normalan protok krvi kroz tretirane krvne sudove i kako bi se brzo reagovalo na eventualne komplikacije.
4. Sigurnost i komfor za pacijente: Ova metoda dijagnostike je potpuno bezbedna, jer ne koristi jonizujuće zračenje. Pregled traje kratko, obično od 15 do 30 minuta, a rezultati su odmah dostupni. To je izuzetno važno za pacijente kojima je potrebno redovno praćenje stanja krvnih sudova.
Ključna uloga stručnjaka i tehnologije u dopler pregledu
Kvalitet dopler pregleda i pouzdanost dobijenih rezultata znatno su veći kada ga izvode specijalisti radiologije sa dodatnom subspecijalizacijom iz angiologije. Takav visok nivo stručnosti i obrazovanja imaju dr Dragica Putnik Ješić i dr Tijana Koković, koje rade u Dijagnostičkom centru za magnetnu rezonancu i ultrazvuk "Life Scan" u Novom Sadu. Njihovo znanje i iskustvo pružaju pacijentima najviši standard u dijagnostičkom procesu, omogućavajući precizno prepoznavanje i procenu vaskularnih problema.
Vrlo je bitno i da se dopler pregled izvodi na savremenim ultrazvučnim aparatima koji pružaju maksimalnu preciznost i detalje. U Dijagnostičkom centru "Life Scan", pregled se obavlja na potpuno novom dopler ultrazvučnom aparatu poslednje generacije, "Siemens Acuson Juniper", koji omogućava prikaz visoke rezolucije i detaljno praćenje svih parametara protoka krvi kroz arterije, vene, kao i druga vitalna tkiva i organe.
Ko bi trebalo da radi dopler pregled?
Dopler ultrazvuk je preporučen svim pacijentima koji imaju faktore rizika za bolesti krvnih sudova – to su najčešće osobe sa povišenim krvnim pritiskom, dijabetesom, povišenim holesterolom, kao i pušači. Takođe, starije osobe, pacijenti sa simptomima poput bola u nogama, otoka ili pojave proširenih vena, trebalo bi redovno da rade ovaj pregled.
Ultrazvučni dopler pregled arterija i vena predstavlja ključni alat u modernoj medicini za pravovremenu dijagnostiku i prevenciju vaskularnih bolesti. Dostupnost i efikasnost ove metode, uz stručnost doktorki kao što su dr Dragica Putnik Ješić i dr Tijana Koković i korišćenje najsavremenije opreme poput "Siemens Acuson Juniper", može doprineti boljoj kontroli zdravstvenog stanja, smanjenju broja ozbiljnih komplikacija i produženju života mnogih pacijenata.
Rano otkrivanje promena u krvnim sudovima značajno poboljšava šanse za uspešno lečenje, a time i kvalitet života.
Radno vreme dijagnostičkog centra od ponedeljka do petka je od 8 do 20 časova, a subotom od 8 do 14.30 časova. "Life Scan" nalazi se na Futoškom putu 16c (ugao Futoškog puta i ulice Stevana Hristića), brojevi za zakazivanje su 021 382 83 83 i 060 50 50 150, a više informacija možete pogledati i na njihovom sajtu.
konstrukta
pre 13 dana i 4 sata
cijena?
Znaš i sam
pre 13 dana i 3 sata
Cijena je danas 50 eur. Sve je dana 50 eur, i "Dobar dan!" u ordinaciji.
Bio sam na dopleru.
Redakcija
pre 12 dana i 22 sata
Konstrukta, najbolje je da nazovete na brojeve telefona koje smo napisali u tekstu i direktno ih pitate sve što Vas zanima.
Novo Naselje
pre 10 dana i 2 sata
Gledajuci na sajtu LifeScan slicne su ili nize u odnosu na druge ordinacije. Uporedjujuci cene usluga svih drugih majstora i zanatlija cene zdravstvenih usluga su jos i niske kad se razmisli koliko je skolovanja potrebno da se taj nalaz napise i odgovornost koja se preuzima kao i cena opreme. Mene "dobar dan" bilo kog majstora nije izaslo manje od 50e a racun za usluge i odgovornost za rad su im potpuno apstraktni pojmovi.
Majstora i Dr. Veličina više nema.
pre 10 dana i 9 minuta
Hej, Novo Naselje. Uglavnom si u pravu. Takođe, sasvim je u redu da implant kod dentiste košta 550 evra. Pa je i u redu da neko ko nema sreće sa dobrim genima i zubima plati 6500 evra - jer je to cena.
Što ne znači da će od 100 ljudi iz Srbije 99 pomisliti da je to odgovarajuće i da će to da uradi.
A sve je to po logici i merilima OK.
Postavlja se ono čuveno jevrejsko-kapitalističko pitanje - Gde je granica rentabilnosti?
Koja je to cena koja će pomiriti obe strane?
A majstori?
Nema ih više!