Viši sud u NS ponovo odbio da odredi pritvor studentu FTN-a zbog navodnog napada na dekana Drida

Viši sud u NS ponovo odbio da odredi pritvor studentu FTN-a zbog navodnog napada na dekana Drida

Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu podseća da je dana 29.4.2025. godine rešenjem odbila predlog VJT u Novom Sadu da se prema okrivljenom Petrović Veljku, koji se tereti da je ispred Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja (DIF) izvršio krivično delo nasilničko ponašanje na javnom skupu, odredi pritvor zbog postojanja bojazni da bi boravkom na slobodi ometao krivični postupak uticanjem na oštećenog Patrika Drida i svedoka M. V. nalazeći da će se ista svrha ostvariti i blažom merom, odnosno zabranom prilaženja, sastajanja i komuniciranja sa oštećenim i svedokom, a da ne postoji bojazan da bi okrivljeni u kratkom vremenskom periodu ponovio krivično delo.

Ovo iz razloga što okrivljeni ranije nije osuđivan, a nalazi da sama činjenica da su u gradovima u Republici Srbiji blokade, prijavljena i neprijavljena javna okupljanja građana postali svakodnevni, bez drugih relevantnih okolnosti sa kojima bi ova činjenica bila dovedena u vezu, ne predstavlja dovoljan osnov za zaključak o postojanju realne, a ne apstraktne opasnosti od ponavljanja krivičnog dela za koje se tereti.

Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu je uvažilo žalbu tužilaštva i rešenjem od 7. 5. 2025. godine ukinulo citirano rešenje i vratilo sudiji za prethodni postupak na ponovno odlučivanje, ukazujući da nije potpuno utvrđeno činjenično stanje i da nisu jasni razlozi iz kojih prvostepeni sudija zaključuje da bi izrečena mera bila dovoljna da se spreči ometanje postupka uticajem na oštećenog i svedoka, kao i da nisu jasni razlozi iz kojih se smatra da ne postoji bojazan da bi okrivljeni u kratkom vremenskom periodu mogao ponoviti delo, navodeći da ranija neosuđivanost, sama za sebe, nije isključivi niti preovlađujući kriterijum za odlučivanje o pritvoru zanemarujući činjenicu da postoji osnovana sumnja da je okrivljeni izvršio krivično delo nasilničko ponašanje na javnom skupu – stoji u saopštenju Višeg suda koje je obajvljeno 9. maja.

Odlučujući u ponovljenom postupku, sudija za prethodni postupak je navela da postoji osnovana sumnja da je osumnjičeni izvršio navedeno krivično delo koja proizilazi iz priloženih dokaza, da je radnja izvršenja opisana na način da postoji osnovana sumnja da je okrivljeni dana 28.4.2025. godine oko 12.40 časova u toku održavanja neprijavljenog javnog okupljanja u Novom Sadu, Ulica Lovćenska ispred broja 16, ispred zgrade Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje, prišao oštećenom Dridu koji je išao prema sanitetskom vozilu radi ukazivanja pomoći i odgurnuo ga rukom u predelu ruke, nakon čega se udaljio u nepoznatom pravcu.

Dalje je navela da okrivljeni nije priznao izvršenje krivičnog dela za koje se tereti, ne sporeći svoje prisustvo u vreme i na mestu izvršenja dela za koje je osnovano sumnjiv i navodeći da je bio u društvu sa svojom drugaricom, svedokom M. V.

Ukazala je da o navedenom događaju postoje dva video zapisa u čiju sadržinu je sudija za prethodni postupak izvršila uvid, da je okrivljeni neosuđivano lice, da iz lekarskih izveštaja za oštećenog između ostalog proizilazi da je oštećeni naveo da je povređen od strane više osoba kada je zadobio udarce po glavi i telu, predmetima, rukama i nogama, te da je sam okrivljeni u izjašnjenju prilikom saslušanja kod sudije za prethodni postupak naveo da oštećenog ne poznaje, da se sa M. V. koju je upoznao prošle godine druži, te da je moguće da je na javnim okupljanjima i blokadama do sada bio 5 do 10 puta.

Uzimajući u obzir sve navedene činjenice, sudija za prethodni postupak je ponovo našla da će mera zabrane prilaženja, sastajanja i komuniciranja sa oštećenim P. D. i svedokom M. V. biti dovoljna da se spreči ometanje krivičnog postupka, te da će u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku, policija vršiti kontrolu primene ove mere, a da je sud dužan da vodi računa da se ne određuje teža mera od one koja bi bila dovoljna da se postigne ista svrha, odnosno da nije neophodno odrediti pritvor – navodi se u obrazloženju.

Mera može trajati najduže tri meseca, odnosno po ovom rešenju do 29. 7. 2025. godine. Ovo iz razloga što okrivljeni ne poznaje oštećenog, sam je u svom izjašnjenju ukazao na svedoka M. V., dok u spisima postoje video snimci na kojima je zabeležen događaj od 28. 4. 2025. godine koji je predmet ovog postupka i gde se uočava prisustvo većeg broja lica koja su se nalazila u neposrednoj blizini oštećenog čiji se identitet sasvim sigurno može utvrditi, a tužilaštvo nije predložilo nijednog svedoka i očevica, osim oštećenog i navedene svedokinje, pa imajući u vidu sve navedeno zaključuje da postojanje niskog intenziteta osobitih okolnosti da bi okrivljeni ometao postupak uticajem na svedoke, ne opravdava, niti iziskuje određivanje pritvora kao najstrože mere.

U odnosu na predlog tužioca da se pritvor odredi i zbog bojazni da bi okrivljeni u kratkom periodu mogao ponoviti izvršenje krivičnog dela za koje je osnovano sumnjiv, sudija za prethodni postupak je navela da razlozi koje je tužilaštvo u svom predlogu navelo ne predstavljaju osobite okolnosti za zaključak o postojanju ozbiljne i realne opasnosti od ponavljanja dela u kratkom periodu s obzirom da osobite okolnosti za određivanje pritvora po osnovu iz člana 211 stav 1 tačka 3 Zakonika o krivičnom postupku nužno zahtevaju postojanje konkretne, a ne apstraktne opasnosti. Naime, navela je da iako je opšta činjenica da su blokade i javni skupovi svakodnevni i aktuelni, ova činjenica, bez postojanja drugih konkretnih okolnosti sa kojima bi bila dovedena u vezu, ne ukazuje na postojanje realne opasnosti od ponavljanja krivičnog dela za koje je osnovano sumnjiv. Sudija za prethodni postupak je cenila i navod okrivljenog da je do sada 5 do 10 puta učestvovao u blokadama i javnim okupljanjima, ali da u spisima predmeta nema dokaza da se prema njemu, osim ovog, vodi drugi krivični ili prekršajni postupak – zaključak je Višeg suda.

I protiv ovog rešenja sudije za prethodni postupak dozvoljena je žalba vanpretresnom veću ovog suda u roku od tri dana od dana dostavljanja.

Podsećamo, 28 aprila, na protestu ispred DIF-a policija je upotrebila prekomernu silu nad demostrantima. 

FOTO i VIDEO: U okršaju policije i građana ispred DIF-a povređeno više Novosađana 

Uhapšen student FTN-a, kolege zahtevaju hitno puštanje

Nakon ovih dešavanja, student FTN-a Veljko Petrović bio je priveden. Na poziv studenata, građani su, zajedno s njima, satima čekali ispred Suda da bi na kraju saznali da je pušten da se brani sa slobde, ali je dobio zabranu prilaska dekanu DIF-a Patriku Dridu.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by mojnovisad.com (@mojnovisadcom)


 

7
122

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan