Fotografija: Ilustracija/Pixabay.com
Subvencije za kupovinu električnih i hibridnih vozila
Država je i ove godine za subvencionisanu kupovinu električnih vozila, kao i hibrida koji istovremeno imaju mogućnost kretanja pomoću klasičnog motora sa unutrašnjim sagorevanjem (SUS) i električnog pogona, izdvojila 120 miliona dinara.
Rok za prijavu je 1. novembar, a sredstva za 2021. godinu dodeljuju se za kupovinu jednog vozila.
Subvencije se kreću od 250 evra za mopede i lake tricikle, do 5.000 evra za isključivo električna vozila (putnička vozila sa najviše devet sedišta i lako teretno vozilo od maksimum 3,5 tona).
Za motocikle i teške četvorocikle kupci od države mogu dobiti 500 evra, a za hibridna vozila je predviđeno od 2.500 do 3.500 evra (za putničko vozilo sa najviše devet sedišta i srednje teretno vozilo mase između 3,5 i 12 tona). Tačan iznos subvencije u ovoj kategoriji zavisi od toga koliko ugljendioksida emituje vozilo.
Pravo na subvencije imaju pravna lica, preduzetnici i fizička lica.
– Cilj uredbe je da podstakne korišćenje ekološki prihvatljivog vida transporta. Doneta je u okviru sprovođenja mera za poboljšanje kvaliteta vazduha i za unapređenje kvaliteta životne sredine – kažu za Biznis.rs iz Ministarstva za zaštitu životne sredine.
Kako navode, uredbom je u odnosu na način kupovine vozila propisan i postupak uplate subvencija, a zahtev za dodelu podnosi se Ministarstvu do 1. novembra 2021. godine.
Pored cene, kupci su u nedoumici i oko održavanja
Cene električnih automobila kreću se uglavnom od 20.000 evra, pa naviše, u zavisnosti od brenda, modela i paketa opreme za koji se opredeli kupac. To je, čak i sa subvencijom od 5.000 evra, i dalje prilično iznad finansijskih mogućnosti prosečnog srpskog vozača, ali prilikom kupovine postoje i neke druge nedoumice.
– Električni i hibridni automobili još uvek nisu doživeli popularnost u našoj zemlji. Nesumnjivo veće cene ovih vozila imaju svoj uticaj, kao i još uvek prisutne dileme i pitanja, od toga kako je ovakve automobile najbolje održavati, do toga koji su mogući kvarovi i koliko njihova popravka košta – objašnjavaju sa sajta Polovni automobili.
Prema njihovim podacima, tokom 2020. godine u Srbiji je prodato 637 hibridnih automobila (0,45 odsto od ukupnog broja prodatih automobila) i 41 automobil sa elektro pogonom (0,03 procenta od ukupnog broja prodatih automobila).
Najveći problem za većinu vozača električnih automobila i dalje predstavlja nedovoljno razvijena infrastruktura na putevima.
Izvor: Biznis.rs (Marko Andrejić)
Ovaj članak još uvek nije komentarisan