"SLATKI BAZAR": Evo gde Novosađani mogu da kupe originalne turske poslastice (FOTO)

"SLATKI BAZAR": Evo gde Novosađani mogu da kupe originalne turske poslastice (FOTO)

Turska je zemlja poznata po slatkim delikatesima, jer oni čine važan deo kulinarske tradicije ove zemlje. U ovoj državi postoji izreka – "Jedimo slatko, slatko ćemo i pričati", što zapravo i najbolje opisuje koliko Turci daju na značaju kada je o slatkišima reč.

Novosađani koji vole originalne orijentalne poslastice ne treba da putuju čak u ovu zemlju, jer su zahvaljujući Jasmini Jovanović Plančak i njenom suprugu Miroslavu turski delikatesi stigli i u naš grad. Njihova radnjica "Slatki bazar" nalazi se u Železničkoj 13 i neretko mami uzdahe i poglede Novosađana, koji zbog šarenog izloga ne mogu da odole izazovu, te moraju da uđu i da se raspitaju o kakvim je slatkišima reč.


Naravno, niko ko je ušao u "Slatki bazar" nije izašao praznih ruku, jer ovde se prodaju poslastice poput ratluka, baklave, alve, lokuma i turskih dražeja. Jasmina je vlasnica radnje, a Miroslav kroz šalu voli da kaže kako je on "samo zaposlen u prodavnici svoje žene".

– Supruga i ja smo letovali nekoliko puta u Turskoj, te sam svaki put kada smo boravili tamo jeo njihove premijum slatkiše i to u nenormalnim količinama. Pošto obožavam turske poslastice kupovao sam ih i u novosadskim radnjama, ali sam shvatio da ukus nije ni sličan onome što sam jeo u Turskoj. Zato nam je sinula ideja da otvorimo radnjicu u Novom Sadu kako bismo našim sugrađanima ponudili originalne slatkiše koje uvozimo iz ove države. Reč je o premijum proizvodima koji se poprilično razlikuju od domaćih. Najveća razlika u tome je što turski tradicionalni slatkiši nemaju ni gram čokolade. Međutim, oni se prave sa većom količinom šećera, pa im dodatna slatkoća nije ni potrebna – priča Miroslav.


U bogatoj ponudi imaju najpoznatiji turski desert, odnosno čuveni ratluk iliti rahat lokum – običan i onaj nafilovan – što u prevodu na srpski znači "užitak za grlo". Od Miroslava saznajemo kako je nekada davno ova poslastica bila namenjena samo ljudima visokog društvenog statusa, a služila se samo na dvoru i po obavezno je morala da bude umotana u svilu. Danas je situacija sa ovim slatkišima potpuno drugačija, a na svu sreću, dostupna je svima. Rahat lokum se najčešće pravi od šećera, oraha, badema, pistaća, lešnika, ali i od ruže, šafrana. U ovoj radnjici imaju obične i premijum proizvode, odnosno urolovani i filovani lokum.

– Novosađani, ali sve češće i Beograđani dolaze u našu radnju kako bi kupili originalne slatkiše iz Turske. Ljudi koji su ih u ovoj zemlji probali znaju da nema laži i nema prevare. Svi koji su kod nas probali slatkiše kažu da su identični onima koje su jeli kada su boravili u ovoj državi. Ovo je vrlo zahvalna namirnica jer može dugo da stoji, a da se ne pokvari,  i zato, bez obzira na to što ih uvozimo, naše namirnice su uvek sveže. Ono što smo za ovo kratko vreme primetili jeste da Novosađani najviše vole proizvode na bazi pistaća, ali sve više kupuju i slatkiše sa ukusom ruže ili šafrana – ističe naš sagovornik.


Inače, u ponudi imaju i kraljicu među turskim slatkišima – baklavu, koja se takođe uvozi iz Turske. U Srbiji se ona najčešće pravi sa orasima, ali je u Turskoj ponuda zaista raznovrsna, a tako je i u ovoj radnji, te se u ponudi mogu naći i baklave sa bademima i pistaćima. Turska baklava je slađa od naše domaće, te je bukvalno potreban jedan zalogaj kako biste se zasladili. Miroslav kaže da u Turskoj baklava ne spada u brze poslastice, pošto je za njemu pripremu potrebno vremena i poslastičarskog umeća.

– Alva je još nešto što Novosađani obožavaju, a ona se takođe pravi sa pistaćima. Prilikom njene pripreme najvažnije je da je što lepše bude ukrašena različitim bojama i šarama. Takođe je bitno da da je lepo upakovana. Ovu poslasticu rado kupuju za poklon. Njen osnovni sastojak jesu velike količine šećera, ali se i ona kasnije može mešati sa mnogobrojnim drugim sastojcima. Inače, postoje tri vrste: ćeten-alva, tahan-alva i kos-alva – navodi naš sugrađanin.


Ono što njihove mušterije posebno mami jeste kadaif, poslastica koju se može pronaći u poslatičarnicama širom Turske, Grčke i Kipra. Reč je o posebnoj vrsti kolača koji se priprema od specijalno napravljenog testa koje je nalik tankim rezancima, a sve se to kasnije prelije sirupom. Osim turskih slatkiša, ovde se mogu kupiti i razne vrste domaćeg meda, domaće rakije i hladno ceđeni sokovi.



Zabeležila:
Ljiljana Natošević Milovanović
Foto: Aleksandar Jovanović

Oceni vest:
27
1

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan