Izvor: Danas / Fotografija: Mojnovisad.com
Rezolucija o Srebrenici nije obavezujuća i ništa neće promeniti u Srbiji
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je nacrt Rezolucije o Srebrenici kojim se, između ostalog, osuđuje poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca. S tim u vezi, postavlja se pitanje njene primene u Srbiji i uticaja na zakonodavstvo, s obzirom da je i dalje prisutno veličanje Ratka Mladića i ostalih učesnika u ratovima devedesetih.
U tekstu rezolucije navodi se da će se njenim usvajanjem osuđivati svako poricanje genocida u Srebrenici kao istorijskog događaja, te se sve države članice pozivaju da čuvaju utvrđene činjenice, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme, razvijanjem odgovarajućih programa, takođe u znak sećanja, u cilju sprečavanja poricanja i pogrešnog tumačenja i pojave genocida u budućnosti.
Sagovornici Danasa objašnjavaju da rezolucija nije obavezujuća, te veruju da se ništa neće promeniti u našoj zemlji.
Profesorka prava u penziji Vesna Rakić Vodinelić kaže da je ovo rezolucija koja nema obavezujuće dejstvovanje, već se preporučuje da se zabrani negiranje genocida i drugih ratnih zločina, da se u školskim programima primerenim za decu uči šta se tamo desilo, ali i da genocid koji se desio u Srebrenici ne može da se pripiše nijednom narodu ili etnosu, nego pojedincima koji su za njega odgovarali.
Objašnjava da je u Srbiji propisano da se ne smeju osporavati presude koje su doneli domaći sudovi, zbog čega ne veruje da će bilo ko biti procesuiran zbog poricanja presuda koje su doneli međunarodni sudovi, iako je i Srbija članica Ujedinjenih nacija, čiji sudovi su doneli gorenavedene presude.
Iz tog razloga ne veruje da će zbog Rezolucije o genocidu u Srebrenici doći do izmene krivičnih zakona.
– Sudeći po tome kakva je atmosfera napravljena u Srbiji, ja zaista ne verujem da će u nekoj bližoj budućnosti iko biti pozivan na političku odgovornost – ističe Rakić Vodinelić.
Milan St. Protić, istoričar, kao i Vesna Rakić Vodinelić, objašnjava da ljudi koji će poricati genocid u Srebrenici ne mogu biti procesuirani, zato što ne postoji zakon koji ih na to obavezuje.
– Vlada klima u kojoj se veličaju i glorifikuju oni koji su odgovorni za najteža krivična dela međunarodnog prava. Dok god tako bude bilo i dok god se nove generacije na taj način truju sa svih strana, to se neće promeniti. To je pitanje našeg ukupnog društvenog dogovora šta je prihvatljivo, a šta nije – navodi Protić.
Smatra da pošto već dugo vladaju naopaka i nakaradna merila u ovoj zemlji, ovakvo ponašanje će se nastaviti, a možda čak i pojačati, jer je vlast u Srbiji to na taj način prikazala, ali i jer se predsednik Srbije pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija tako ponašao, opravdavajući to što se dogodilo u Srebrenici.
Ceo tekst na sajtu Danasa
Jednostavna stvar
pre 197 dana i 14 sati
Kao što amerikanci ne priznaju Međunarodni sud u Hagu, jednako kao i Izraelci i mislim i Japanci, tako ni mi nismo dužni da priznajemo Rezoluciju o Srebrenici jer je za nju glasalo 84 zemlje od ukupno 193 (od 2011) koliko ih je registrovano u UN.
Rezolucija nije validno donesena i ne predstavlja volju većine sveta.
Mi, starije generacije bi smo rekli - malo morgen.
Inače Hag je zvanično i dokazno, prema presudama i dokumentima registrovao samo 1364 žrtve. Dok se svi bave brojevima od 3000 - 8600
humanista
pre 197 dana i 11 sati
Upravo isto pise i svetska stampa i dodaje ,,diplomatska pobeda Srbije,,
mika
pre 192 dana i 8 sati
... jer je za nju glasalo 84 zemlje od ukupno 193 (od 2011) koliko ih je registrovano u UN...
... ukupno 193 (od 2011)...
... (od 2011)...
Blago vama KAD VAM PAMET NE SMETA!!!