Izvor: Politika / Fotografija: Ilustracija/ mojnovisad.com
Poziv Novosađanima da se priključe dobrovoljnim vatrogasnim društvima
Građani Novog Sada pozvani su da postanu dobrovoljni vatrogasci.
Poziv da se priključe nekom od četrnaest dobrovoljnih vatrogasnih društava (DVD), koliko ih ima na teritoriji grada, uputio je Vatrogasni savez Novog Sada. Zainteresovani mogu da im se pridruže i na druge načine – kroz edukacije, programe prevencije, popularizaciju ili prikupljanje novca za nabavku opreme.
Dobrovoljne jedinice se obično prepoznaju po "tamićima", starim vatrogasnim kamionima-cisternama koji, uprkos godinama, još služe. Deluju samostalno ili kao pomoć profesionalnoj brigadi, dovlačeći zalihe vode.
– Dobrovoljni vatrogasci su grupe entuzijasta izuzetne humanosti. Gase požare, a nisu za to plaćeni, to što rade ispunjava ih srećom i ponosom – kazao je za "Politiku" Darko Jocić, predsednik novosadskog DVD "Laza Kostić", koji je i profesionalni vatrogasac.
Ovakvih društava ima u Futogu, Kaću, Budisavi i drugde u okolini, dok je u centru grada, u Vatrogasnom domu u Ulici Jovana Subotića, smešteno ovo koje nosi ime našeg pesnika romantičara, jednog od osnivača tog najstarijeg među novosadskim dobrovoljnim vatrogasnim društvima. Nedavno je DVD "Laza Kostić", koje baštini tradiciju požarne družine iz 1872, obeležilo 150 godina postojanja. Ima 103 člana, a desetak operativnih.
– Služimo na dva fronta, preventivno i operativno. Bavimo se edukacijom dece i odraslih, podučavamo ih kako da do požara ne dođe, ali i kako da postupaju ukoliko se ipak desi. Prezentujemo naše programe u školama. Stalo nam je da deca zapamte te lekcije, pored toga što pamte da su u školi bili vatrogasci. Naš operativni rad u slučaju požara je u obimu koji ova društva sa svojom opremom mogu da gase. Poseban značaj dobrovoljci imaju leti, na gašenju strnjišta. Ako ih recimo u Kisaču gasi DVD, time se rasterećuje vatrogasna jedinica u Novom Sadu – ističe Jocić.
Po slovu zakona, dobrovoljna vatrogasna društva su u obavezi da formiraju operativne jedinice, a da bi neko postao dobrovoljni vatrogasac, uslov je da ima najmanje 18, a najviše 55 godina. Mora biti zdravstveno sposoban i stručno osposobljen, sa redovnom obukom.
Ukoliko ispunjavate ove uslove i želite da im se priključite, kliknite OVDE.
Jedno od DVD-a sa najviše članova nalazi se u Petrovaradinu. Ovo društvo osnovano je 1875. godine, a u svojim redovima ima i žene.
Kako je jedna od njih postala članica Društva, pročitajte na sajtu "Politike".
Nema više volonterizma
pre 561 dan i 22 sata
Smisao ovoga bi bio u stilu nekadašnje samozaštite i civilne zaštite.
Da se nađe jedan, neplaćeni dobrovoljac da maltretira komšije po pitanju zaštite od vatre nam.
Pri tom, postoji plaćenik, SNS član a predsednik skupštine stanara, a živi recimo u Feketiću i brine se o zgradi u Novome Sadu nam.
I sad, taj plaćenik će da uživa, a neki suludi penzioner da maltretira komšije pokazujući im neku dobrovoljačku značku.
Iskreno, bilo nekad. Sad džabe ni kod stare babe.
Samo decu možete navabiti.
Šta ću kad nemam dovoljno CHR...
pre 561 dan i 22 sata
Iskreno, kao poznavaoc situacije, najveća opasnost nam leži u električnim instalacijama.
Naročito osigurači, za svaku fazu.Žice, 4-ke počnu da gore, izolacija stara, nesilikonska i zapali se.Tu uvek vuče vazduh, pa plamen ide gore.
Tako je na primer gorela 15-spratnica na Bul Cara Laze br.7
Počinje od toga,što se monteru zamori ruka,pa sve slabije steže šrafove na osiguračima.
Vremenom šraf olabavi zbog stalnog grejanja pa hlađenja. Jer je strma ravan.
Sve se više greje, dok ne užga izolaciju.