Pet izvora mikroplastike u kuhinji koje treba izbegavati

Pet izvora mikroplastike u kuhinji koje treba izbegavati

Mikroplastika potiče od razgradnje veće plastike i povezana je sa srčanim udarima, problemima sa plodnošću i rakom, a nedavne studije takođe sugerišu da može smanjiti broj spermatozoida.

Kanadska studija iz 2019. godine sugerisala je da ljudi konzumiraju do 52.000 mikroplastičnih čestica godišnje.

Iako su ove čestice sveprisutne u životnoj sredini, postoje brojni izvori koji doprinose njihovom prisustvu i alternative koje pomažu da se izbegnu – počevši od kuhinje, prenosi Euronews.

Postoji pet proizvoda koje treba izbegavati kako bi se smanjila izloženost mikroplastici.

Plastične daske za sečenje mogu preneti mikroplastiku u hranu

Studija Američkog hemijskog društva (ACS) pokazala je da samo daske za sečenje mogu izložiti ljude do 79,4 miliona polipropilenske mikroplastike godišnje.

Upotreba plastične daske za sečenje, dakle, može potencijalno povećati prenos mikroplastike u hranu.

Zato su daske za sečenje od kaljenog stakla ekonomična alternativa, lako se čiste i obično bez mikroplastike.

Posude za hranu u mikrotalasnoj pećnici mogu osloboditi mikroplastiku kada se zagreju 

Značajne količine mikroplastike mogu otpustiti plastični proizvodi označeni kao "bezbedni u mikrotalasnoj pećnici".

Istraživači sa Univerziteta Nebraska-Lincoln sproveli su studiju 2023. godine i otkrili da je do četiri miliona mikroplastike po kvadratnom centimetru u određenoj hrani za bebe upakovanoj u plastiku bezbednu za mikrotalasnu pećnicu.

Ove čestice ubijaju do 75 odsto ćelija bubrega u kulturi, što izaziva zabrinutost u vezi sa potencijalnim uticajima na ljudsko zdravlje.

Stručnjaci savetuju i izbegavanje proizvoda upakovanih sa ftalatima, stirenom i bisfenolima – vrstama hemikalija koje su povezane sa raznim vrstama plastike.

Kako zadržati mikroplastiku iz kockica leda

Zamrzavanje plastike može prouzrokovati oslobađanje mikroplastike u vodu, slično procesu koji se vidi kod zagrejane plastike, prema ekspertu sa kojim je razgovarao HealthCentral.

Poslednjih godina postala je popularna održivija opcija – posude za led od nerđajućeg čelika, koje i poboljšavaju estetiku pića i brže hlade, odnosno brže smrzavaju.

Silikonske posude za kockice leda su alternativa koju mnogi smatraju zdravijom i sa kojom je lakše napraviti led.

Zašto papirne čaše zapravo nisu održiv izbor

Papirne čaše iznenađujuće doprinose zagađenju plastikom.

Naime, ove čaše zahtevaju sloj zaptivača, koji se obično sastoji od do 10 odsto polietilena visoke gustine (HDPE), kako bi se sprečilo curenje tečnosti. 

Problem je javlja kod recikliranja, zbog potrebe da se HDPE sloj odvoji od papira, što komplikuje proces.

Pored toga, korišćenje papirnih čaša za tople napitke može dovesti do oslobađanja nekoliko hemikalija – fluora, hlorida, sulfata i nitrata.

Savetuje se korišćenje boce od nerđajućeg čelika za višekratnu upotrebu, koja ne samo da koristi životnoj sredini, već i smanjuje izloženost mikroplastici.

Kesice čaja mogu uvesti mikroplastiku u jutarnji napitak

Mnoge kesice čaja su napravljene od neodržive polipropilenske plastike, a čak i papirne kesice čaja mogu sadržati tragove plastike u zaptivaču, prenosi Euronews.

Univerzitet zdravstvenih nauka Dow sproveo je istraživanje koje je 2023. godine  izazvalo je zabrinutost o tome kako topla voda koja se koristi za pripremu čaja može osloboditi milione mikroplastike iz ovih kesa, otkrivajući da jedna šolja čaja može sadržati do 3,1 milijardu nanoplastike.

Kesice čaja mogu da sadrže i druge štetne supstance, uključujući jedinjenja fluora, arsenik, soli radijuma, aluminijum, bakar, olovo, živu, kadmijum, barijum i nitrate.

Oceni vest:
13
2

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan