Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Aleksandar Jovanović/mojnovisad.com, Pixabay.com

NAŠ IZBOR: Gde u Novom Sadu možete pojesti ukusnu pljeskavicu (FOTO)
Ako za praznike ne želite da se pretrgnete od kuvanja, predlažemo vam gde da odete na "pljesku".
U Novom Sadu se skoro na svakom uglu nalaze hamburgerije, pečenjare i restorani brze hrane gde se nudi ovaj specijalitet sa roštilja.
Najslađe se jede posle noćnog izlaska, pa bi neki rekli – važno je utoliti glad dok se ne stigne kući. Ipak, ni kvalitet pljeskavica nije svuda isti, jer postoje dve "teorije" o tome kako se one prave.
Po jednoj, meso obavezno mora biti od junetine, dok drugi zagovaraju zagovaraju tezu da je najbolja razmera 60 odsto junetine, 30 odsto svinjskog mesa i 10 odsto ovčetine. Da bi "pljeska" bila ukusna meso bi trebalo da se uzima sa različitih delova juneta – od plećke, vrata, potrbušine. Zatim se iseče u kocke 3-5 cm i doda se so, pa se sve to dobro izmeša i ostavi da odleži 5 do 6 sati. Posle toga se melje na mašini za mlevenje mesa šireg promera. Izmeša se i ostavi u frižideru još 8 sati.
Nakon toga, ponovo se samelje na uži promer rešetke i ostavi još 2-3 sata da odstoji. Tada se u smesu dodaje malo crnog luka, tucane ili zelene ljute paprike i malo bibera. Neko dodaje i tvrdi kačkavalj sečen na kockice.
Potom se prave lopte od 200 do 250 grama i stavljaju se između dva listića celofana namazana uljem. Tada se ravnomerno lopta pritise kuhinjskom daskom i dobije se formirana pljeskavica debljine od 1 do 1,5 centimetar.
Naravno, kakav će biti roštilj zavisi i od majstora koji ga pravi i peče, a mi smo se malo prošetali po gradu, raspitali se i kod naših sugrađana, te vam ovom prilikom vam predstavljamo pet mesta u Novom Sadu gde uvek možete pojesti kvalitetnu pljeskavicu sa roštilja.
Papričica
U Papričici, koja se nalazi na tri lokacije u gradu, pljeskavice su odlične, taman po meri gurmana, ni suviše začinjene i ljute, ali nisu ni bljutave. Mogu se naručiti u lepinji ili u somunu. Meso je sočno i lepo ispečeno, a ni na premazima poput kajmaka, majoneza i pavlake se ne štedi. Takođe, ko voli dobiće i dosta luka ili neke druge sezonske salate. Šta više, u ovom lokalu i oni "ješniji" mogu lepo da se najedu od jedne pljeskavice. Roštilj Papričica se izdvaja po izuzetno kvalitetnom izboru jela sa roštilja, koja su pripremljena po sopstvenim recepturama i u sopstvenoj proizvodnji.
Bubi gril
Bubi gril je jedno od najpopularnijih mesta u gradu gde vole da jedu ljubitelji brze hrane, ali i oni koji se iz izlaska vraćaju u sitne sate. Pljeskavice su im odlične, fino začinjene, meso je samleveno "školski" i, naravno, dobro je ispečeni. "Pljeska" kod gazda Mladena veoma je ukusna, a dobitna kombinacija je kada se konzumira uz urnebes salatu i luk. Oni koji ne vole ljuto, mogu urnebes da zamene kajmakom ili pavlakom.
Kod Jefte
Nema tog Novosađanina ili Novosađanke koji nisu barem čuli za pljeskavicu kod Jefte, jer ova roštiljnica u našem gradu postoji već više od deceniju i po. To ne treba da čudi, jer i mi smo se uverili u njihov kvalitet. Pljeskavica je sočna i blago začinjena, meso je sitno samleveno i ukusno. Meso je odlično zapečeno, a i na prilozima se ne štedi, tako da zaista ovde pljeskavicu pojesti – vredi.
Ono što svakako treba spomenuti jeste i njihova hit pljeskavica, u kojoj su pileća prsa i praška šunka sa sirom "uglavljene" između dve pljeskavice, a preko svega toga idu još dva komada slanine.
Boki gril
Mnogi Novosađani smatraju da je u Boki grilu pljeskavica najlepša i najukusnija. I zaista su veoma ukusne, sočne, meso je lepo ispečeno i začinjeno, a premazi su kvalitetni, kao i salate. Jedino što se ponekad desi da, s obzirom na velike gužve u ovom nedavno renoviranom lokalu na Bulevaru kralja Petra I, osoblje nije baš najljubaznije, ali to svakako ne utiče na kvalitet pljeskavice. Dakle, pored mnogobrojnih mesta gde se prevrću pljeske i ćevapi, ovo mesto jeste za pohvalu. Kako u ovo vreme krize veliki broj roštiljnica smanjuje količinu mesa i priloga, a pritom cena ostaje ista, na ovom mestu i dalje drže do toga da ne ostanete gladni.
Žar mance
Žar mance definitivno ima odličan roštilj, pa samim tim i pljeskavice, Ovde se nudi širok asortiman jela sa roštilja, a mi smo degustirali pljeskavicu. Veoma je sočna, ne preterano začinjena, boja mesa je taman onako kako treba da bude i odličnog je ukusa. Ono što je bitno jeste činjenica da je pljeskavica obimna i bogato namazana premazima.
MALE TAJNE VELIKIH MAJSTORA ROŠTILJA: Da biste bili sigurni da u pljeskavici nema soje, otkrićemo vam tajnu koju smo čuli od jednog iskusnog roštiljdžije. Naime, kada poručujete pljeskavicu, pitajte ima li u njoj soje. Ako vam kažu da nema, prokomentarišite da imate jaku alergijsku reakciju na soju. Ukoliko vam ipak preporuče neko drugo meso sa roštilja – znaćete da su hteli da vas obmanu.
Tekst: Ljiljana Natošević Milovanović
Foto: Aleksandar Jovanović
Zoran
pre 2599 dana i 8 sati
Na listu se može dodati i manje poznati ,ali svakako domaćinski roštilj , koji je porodični posao tj, rade vlasnici , a to je DUKATIĆ na Novom Naselju , vredi posetiti!
Dobronamerni
pre 2599 dana i 5 sati
BOKI rules!
A bio je kul tip
pre 2598 dana i 19 sati
Boki nema šta da traži na ovoj listi. Pljeske (one obične) su im nekada jesu bile odlične, ali bar jedno 3-4 godine nisu ni za šta (hrskavice/sitne kosti, loš ukus i cena 190 dinara) ... Jeo sam kod njih skoro svakog dana otkako su se otvorili (i još pre dok je to mesto bilo "Fenjer") jer živim tu prekoputa, ali nakon te promene i par ispala, nisam, niti ću ikada više kod njih uzeti običnu pljesku (a ni ćevape) dokle god postoje. Belo meso im je i dalje OK.
Bojan
pre 2448 dana i 22 sata
Papricica i Obelix, trenutno dve najjace u gradu!
Sinisa
pre 2448 dana i 7 sati
Izostavili ste nabolje i najukusnije junece cevape i najbolje rostilj kobasice cevabdzinice Biber!