Fotografija: Moj Novi Sad
Na vest da Grad prodaje zgradu koja uživa prethodnu zaštitu, reagovali "Istina" i "Bravo"
Grad Novi Sad odlučio je da proda kompleks (nemačke) Zemljoradničke zadruge "Agrarija" (Agraria) u Ulici Lasla Gala broj 32, u kojoj je poslednji "stanovao" "Elektrolux", a koja uživa prethodnu zaštitu.
Kako je objavljeno u Službenom listu, Grad je doneo rešenje o nepokretnostima koje se mogu otuđiti iz javne svojine.
To podrazumeva parcelu, gradsko građevinsko zemljište, ukupne površine 2.038 kvadrata, glavnu zgradu "Agrarije" (bivši Elektrolux), kao i nekoliko manjih objekata u dvorištu ovog objekta, odnosno sve sagrađeno na ovoj parceli, pojašnjava 021.rs.
Za realizaciju ovog rešenja biće zadužena Gradska uprava za imovinu i imovinsko-pravne poslove.
Ako zgrada pređe u privatnu svojinu, to će staviti tačku na "Inicijativu za Agrariju" koju su 2018. godine pokrenuli pojedinci koji dolaze iz organizacija Društvo Arhitekata Novog Sada, Centar za nove medije kuda.org, Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine i Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Vojvodine, konstatuje Radio 021.
Cilj inicijative, podsećaju, bio je da se ustanovi novi model korišćenja ove zaštićene zgrade sa Gradom kao vlasnikom prostora, a kroz konzorcijum koji bi činili Grad i organizacije koje koriste prostor. Grad je trebalo da ustupi prostor kompleksa na korišćenje u oročenom periodu, a konzorcijum bi ga održavao. Ideja je bila da prostor bude posvećen lokalnoj umetničkoj produkciji, u vidu ateljea, specijalizovanih studija i kreativnih radionica. Najveći deo prizemlja trebalo je da zauzima zajednička multifunkcionalna galerija sa depoom za zbirku umetničkih radova.
Predstavnici ove inicijative pokrenuli su temu zaštite zgrade, nakon čega je Zavod za zaštitu spomenika kulture upisao ovaj kompleks na listu objekata koji uživaju prethodnu zaštitu. Problem je, međutim, što prethodna zaštita od rušenja objekat štiti samo tri godine od upisa u evidenciju. Koliko je poznato, konačna odluka o statusu kompleksa još nije doneta, a status zaštićenog kulturnog dobra nije utvrdio Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, niti ga je odobrila Vlada Srbije, pojašnjava 021.rs.
Inicijativa je ulagala primedbe i na Plan generalne regulacije za ovu lokaciju kojim je ovde bila predviđena gradnja petospratnice, da bi izmenjeni plan uvažio značaj objekta za kulturu, umetnost i ostale namene opštegradskog centra. U Planu je navedeno da se delovi kompleksa integralno čuvaju i da je za sve intervencije potrebno dobiti uslove i mere tehničke zaštite nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
RANI JAVNI UVID: Urbanisti predložili izmene planova za osam lokacija
Pre nešto više od dve godine su studenti arhitekture iz Novog Sada, Beograda i Temišvara na izložbi predstavili više ideja za revitalizaciju i prenamenu "Agrarije", a i više međunarodnih organizacija podržalo je ideje Inicijative za prenamenu ovog kompleksa u objekat za kulturu.
Detaljnije o istorijatu Upravne zgrade nemačke Zemljoradničke zadruge "Agrarija" sagrađene 1938. godine, koju je projektovao arhitekta Oskar Pakver, kao i o drugom objektu, podignutom u dnu dvorišta, na osnuvu projekta arhitekte Pavla Coceka proičitajte na sajtu 021.rs.
Na vest o prodaji ovog kompleksa, na naš imejl stigle su reakcije stranke Istina i GP "Bravo".
BRAVO: Vratimo Agrariju građanima!
– Građanski pokret Bravo! smatra da je ovo ishitren potez i nastavak politike investitorskog urbanizma kojom se Novi Sad ostavlja bez zelenih i javnih površina namenjenih građankama i građanima. Tražimo da se postupak prodaje obustavi i u dogovoru sa stanovnicima Grbavice i ustanovama koje su bile uključene u inicijativu da se "Agrarija" iskoristi kao javni prostor – navodi se u saopštenju pokreta.
S obzirom da traže da se odustane od prodaje, i građankama i građanima Grbavice dodeli Agrarija na korišćenje, GP Bravo je, da bi saznao šta građanke i građani žele, organizovao onlajn anketu.
U anketi pitaju građane "Agrarija" treba da bude dom kulture, ili slična javna javna ustanova koja u dvorištu ima i druge sadržaje, dečija igrališta, mini park, bioskop, pozorišnu scenu, mesto za koncerte/svirke i druge manifestacije, prostor za održavanje školica i kurseva za jezike, obuke za zapošljavanje i slično.
Takođe, aktivisti Bravo poručuju da će ovog vikenda, 16. i 17. marta, biti na Grbavici, kod Limanske pijace i u Lasla Gala kod Agrarije (Elektolux) gde će na štandovima Novosađani moći da daju svoje mišljenje i popune anketu.
"Istina": Sačuvajmo arhitektonsko blago Novog Sada
Stranka "Istina" smatra da Novi Sad mora da čuva svoje arhitektonsko nasleđe i identitet.
– Iz tog razloga, najnovija vest da je Grad Novi Sad odlučio da proda zgradu bivšeg Elektrolux-a (Agrariju) u Ulici Lasla Gala veoma zabrinjava. U pitanju je arhitektonski važna zgrada izgrađena 1938. godine kao objekat agrarnog preduzeća, projektovana u modernom stilu, minimalistički i bez fasadnih ukrasa – podsećaju.
Ivana Vujasin, predsednica političke stranke Istina, izjavila je povodom toga:
– Novi Sad nema gradsku galeriju od kako je zatvorena ona koja je bila na SPENS-u. Ne mora sve da donosi direktno novac i ne mora sve da ide u stambene kvadrate. Zgrada poput ove bi trebalo da ostane sačuvana i pod zaštitom. Najbolje je da se ovaj prostor renovira i ustupi umetnicima koji već imaju inicijativu za kulturno oživljavanje ovog prostora i da tu bude gradska galerija, umetnički ateljei i prostor za javne programe i događaje.
Vujasin ističe da centar grada ne bi trebalo da se izgradnjom objekata kolektivnog stanovanja pretvara u spavaonicu.
– Umesto toga umetnička tradicija Novog Sada zaslužuje da bude živa i stalno razvijajuća, kao inspiracija i oplemenjivanje duha ne samo Novosađana, već i mnogih drugih koji dolaze u Novi Sad i za koje ovo može biti prvoklasna turistička atrakcija. Nemojmo zaboraviti da povećan broj turista obezbeđuje dodatni priliv novca koji ide u budžet grada i koji se može iskoristiti za rešavanje raznih problema građana. Kada bi sada propustili priliku za tako nešto, plašim se da bi urbanistički unakazili grad i da bi to bilo teško ispraviti u narednih pola veka ili čak ceo vek. Nama je stalo do Novog Sada i ne smemo to dopustiti – zaključuje.
Izvori: Radio 021, Moj Novi Sad
Sonja Ns
pre 186 dana i 13 sati
Nadam se da će grad prepoznati ambijentalnu i arhitektonsku vrednost ove zgrade, potrebu za jačanjem umetničke scene i odlučiti se za podršku alternativnim umetnicima. Ako su već umetnici napravili projekt za taj prostor onda bi trebalo i da im dopuste da to i ostvare.
MilicaJo
pre 186 dana i 13 sati
Dosta već jednom samo sa omogućavanjem profita privatnicima. Grad bi trebalo da podržava umetnike, a ne da prodaje objekte koji mogu da budu prostor za kulturu i umetnost. Dopalo mi se to što Istina kaže da novosadski centar ne bi smeo da postane spavaonica. Zašto velike političke stranke ćute o ovome? Njima nije stalo do Novog Sada, ili šta? Ovo su pitanja na kojima se vidi koliko neko voli ovaj grad ili ne.
Podsetite se, deco...
pre 186 dana i 12 sati
Slažem se Milice. Nekad davno, u doba Musolinija u Italiji, postojao je fašizam.
Njegova osobina je bila ta, da je nekih 10-20 ljudi odlučivalo o svemu.
Nisu ništa pitali narod, nisu uvažavali mišljenje naroda.
Sve su sami odlučivali. Jedina razlika sa današnjim, meni poznatim sistemom, je u tome da su tada, nekada, nosili jednoobrazne uniforme, poznate "crne košulje".
I mnogo više su koristili fizičku silu na ulicama.
A ostalo, način upravljanja - sve je isto.
Dakle, ne pitamo se baš ništa!