Kako se lako i jeftino zaštititi od požara i izbeći  tragedije

Kako se lako i jeftino zaštititi od požara i izbeći tragedije

Zaštita od požara u domovima građana nešto je o čemu treba voditi računa tokom cele godine. Grejalice koje opterećuju eletroinstalacije, ukrasne lampice i prskalice, dodatno povećavaju opasnost tokom zimskog i prazničnog perioda, posebno u stambenim zgradama.

Iako mnogi misle da vatra odnosi najveći broj žrtava, treba naglasiti da je dim nekoliko puta smrtonosniji od same toplote i otvorenog plamena.

Preko 90 odsto poginulih u požaru nastrada od dima. Posle nekoliko udaha čovek izgubi svest. Ako se požar dogodi noću, u snu vas dim dodatno uspava – objašnjava Darko Jocić, predsednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva "Laza Kostić" iz Novog Sada.


Ovaj stručnjak za zaštitu od požara kaže da se požar brzo širi i da soba od 50 kvadratnih metara može potpuno da izgori za tri minuta. U praksi se često dešava da čovek bude u jednoj sobi i ne primeti odmah da je vatra izbila u susednoj prostoriji.

U slučaju požara u stambenoj zgradi, a da nije u vašem stanu, treba da utvrdite da li je požar ispod ili iznad vas.

Ako osetite dim proveriti da li ga ima u hodniku, ako ga ima onda nemojte izlaziti, jer je požar ispod vas pošto se dim kreće ka gore. Zatvorite ulazna vrata i izolujte ih sa mokrim krpama. Pozovite odmah vatrogasce i ne računajte na to da su ih već drugi obavestili. Sačekajte vatrogasce u drugoj sobi takođe sa zatvorenim vratima. Nemojte ulaziti u kupatilo ili neku drugu prostoriju koja nemaju prozore ili terasu – objašnjava Jocić.

Ako u hodniku zgrade nema dima znači da je vatra iznad vas. U tom slučaju zatvorite vrata stana i izađite iz zgrade stepenicama, lift se ne sme koristiti.

– Ako je požar kod vas u stanu, izađite napolje i obavestite ostale stanare, bilo ručnim javljačem požara, ili vikom. Zovite odmah vatrogasce. Ako je požar manji  treba pristupiti gašenju, ako je požar veći onda se evakuišite. Obavezno se zatvaraju ulazna vrata, kao i sva ostala vrata u stanu, jer ona mogu zadržati požar petnaest minuta – kaže predsednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva "Laza Kostić".

Nažalost ljudi u Srbiji često misle da se ovakve nesreće uvek dešavaju samo drugima. Bezbednosna kultura građana je niska, kao i svest o opasnosti, a štete od požara su ogromne.

Ukoliko niste osigurani rizikujete da za nekoliko minuta izgubite sve što ste stvarali tokom celog života, dok je gubitak u ljudskim životima nenadoknadiv.

Kako tvrdi Jocić, upravo sve navadeno uticalo je na to da se grupa bivših vatrogasaca okupi u cilju podizanja svesti o bezbednosti i promovisanja dimnih detektora, koji umnogome mogu pomoći u smanjenju broja žrtava.


Svaka kuća treba da ima dimni detektor. Mi smo se odlučili za FireShield dimne detektore – tvrdi Jocić koji je stručni savetnik u promociji ove sigurnosne opreme i nastavlja: – Detektuju samo dim i idealni su za stanove i kuće. Dok spavate u drugoj sobi ili boravite budni,  upozorava vas na požar koji se vrlo brzo razvija. Radi se o fotoelektričnim ili optičkim detektorima. U uređaju se nalazi izvor svetlosti, a prijemnik reaguje na promenu svetlosti kao posledica prodora dima. Tada se aktivira zvučni alarm od 85 decibela. U detektoru nema radioaktivnog, ili nekog drugog štetnog materijala. Na dim od cigarete neće reagovati. Baterija traje deset godina – kaže Jocić.

Ima i dugme za utišavanje ako se sistem uključi zbog dima od zagorelog ručka. Tada imate desetak minuta da provetrite prostoriju pre nego što se detektor resetuje.

Mesto montaže zavisi od veličine stambenog objekta. Često je dovoljan jedan komad u hodniku stana ili kuće, jer hodnik uglavnom povezuje sve prostorije. Montaža je jednostavna, bitno je da bude postavljen na plafon ili desetak centimetara od plafona, jer dim ide gore – objašnjava naš sagovornik.

Da ovi uređaji imaju efekta pokazuju i statistički podaci država gde osiguravajuće kompanije primoravaju građane da ih instaliraju.

– U Londonu 95 odsto stanova ima ugrađene ovakve alarme. Zahvaljujući tome imaju preko 70 odsto manje ljudskih žrtava. Statistika Sjedinjenih američkih država pokazuje da sedam od deset poginulih u požaru nisu imali funkcionalni detektor, ili ga nisu imali uopšte. Slično je u mnogim gradovima sveta. Najveći broj mrtvih u požarima imaju Rusija i Kina gde dimni detektori nisu obavezni – tvrdi rukovodilac DVD Novi Sad.

Građani FireShield dimne detektore sa pet godina garancije mogu kupiti u Novom Sadu u specijalizovamoj radnji u Tekelijinoj 23, ili naručiti onlajn preko sajtaFejsbukInstagram profila FireShield dimni detektori. Do kraja godine traje novogodišnja akcija sa 15 odsto popusta.


– Ljudi ne moraju da kupe baš ovaj brend, mogu bilo koji drugi, ali bitno je da ga nabave, jer spašava živote i isplativ je. Grupa penzionisanih vatrogasaca poučena dugogodišnjim iskustvom postavila je misiju sebi da promoviše ove uređaje kako bi buduće generacije vatrogasaca imale što manje posla – poručuje Darko Jocić.

Oceni vest:
13
0

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan