Izvor: Radio televizija Srbije (RTS) / Fotografija: Pixabay.com
Izmenama Zakona o energetici ključna novina je uvođenje nuklearne energije
Usvojene izmene novog Zakona o energetici, donele su nove propise, koji treba da doprinesu sigurnosti snabdevanja električnom energijom iz čistih izvora. A jedna od ključnih novina je uvođenje nuklearne energije. Novi Zakon o energetici ukida i moratorijum na gradnju nuklearnih elektrana.
Predsednik Saveza energetičara Nikola Rajaković navodi za RTS da se ukidanjem moratorijuma omogućava da se mirnodopska primena nuklearnih tehnologija u Srbiji dodatno razvija.
Skupština Srbije usvojila je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o energetici, koje, između ostalog, predviđaju i ukidanje moratorijuma na nuklearnu energiju u Srbiji.
Predsednik Saveza energetičara Nikola Rajaković ocenjuje da je to trebalo učiniti i ranije, jer su nuklearne tehnologije sada mnogo bezbednije nego pre.
Njihova glavna prednost je, sa aspekta elektroenergetskog sistema, što one tokom čitave godine daju konstantnu snagu u mreži.
– To je prednost koja je neuporediva sa drugim tipovima elektrana. S njima u tom pogledu mogu da se porede termoelektrane, gasne elektrane, ali obnovljivi izvori energije. To znači ovo o čemu mi razgovaramo u poslednje dve decenije. Oni imaju osobinu da imaju tu tzv. varijabilnu proizvodnju. To znači kad imate sunce, onda imate i proizvodnju kod solarnih elektrana. Kad ima dovoljno vetra, onda imate proizvodnju iz vetroelektrana. A nuklearke rade konstantno, i noću, i danju, tokom zime i leta – navodi Rajaković.
Dodao je da, pored pozitivnih strana nuklearnih tehnologija, ona je veoma skupa.
Ukazuje da su objektivna konkurencija nuklearnim elektranama obnovljivi izvori energije u zajednici sa vodonikom, sa vodoničnim tehnologijama.
– Ako to Srbija bude umela na pravi način da primeni, onda će ona biti energetski nezavisna – tvrdi Rajaković.
Predsednik je izneo mogućnost kupovine udela u mađarskoj nuklearki PAKŠ, Rajaković ocenjuje da je opcija sa kupovinom nuklearnih tehnologija na tuđoj teritoriji verovatno za Srbiju najpovoljnija.
Vodonik postaje sve važniji kao čist nosilac energije koji obećava – posebno u pogledu budućnosti koja je povoljna po klimu.
Prema rečima Rajakovića, vodonik zaista mnogo obećava u ovom trenutku. Glavna prepreka za njegovu upotrebu je, kaže, ta što je i dalje skup.
– Govorimo o zelenom vodoniku dominantno. On se proizvodi iz kilovat-sati koje smo napravili u vetroelektranama i solarnim elektranama u onim trenucima kad imamo viškove te proizvodnje. Taj vodonik služi defakto kao skladište energije i kao takav, kao nosilac energije, on se može koristiti u transportu, u industriji, on se može u krajnjoj liniji koristiti i za ponovnu proizvodnju električne energije. Dakle, vodonična era dolazi, sva je prilika. Era ugljena, era karbona, ta era odlazi u prošlost – ukazuje ovaj stručnjak.
Zaista su nam termoelektrane stare, što je dodatna slabost naše elektroenergetike, dodaje gost RTS-a.
– Polako mora da prestaju sa radom. Međutim, one mogu, neke od njih, da ostanu kao strateška rezerva i da se u slučajevima ugroženosti elektroenergetskog sistema ponovo se pokrenu. Tako da je to jedan scenario sa aspekta vrlo razuman. Bezbednost snabdevanja ne sme da se ugrozi i sve vreme moramo da mislimo o energetskoj nezavisnosti ovako male zemlje kao što je Srbija. Naglašavam, mi to možemo da uradimo ako bismo imali te vodonične tehnologije zajedno sa obnovljivim izvorima energije – navodi Rajaković.
Na pitanje kako održati energetsku bezbednost i da li je energetski miks rešenje, gde će biti i nuklearna energija i povećanje zelenih kapaciteta odgovara da je mišljenje struke da su nama potrebne i hidroelektrane, i vetroelektrane, kao i solarne elektrane.
UPS, a zaboravili smo...
pre 3 dana i 2 sata
Pa dobro ljudi. Njihova je Srbija. Je'l tako?
Može jedna vlast, bez problema, maltene u jednom mandatu, bez pitanja naroda da donese odluku koja će uticati na teritoriju nekih pišljivih... nekoliko stotina godina,
krene li nešto kako ne treba.
A iskustvo sa zapadom nam govori, da nekako, od 19-og veka i nisu baš neki naši prijatelji.
Pre bi ovde napravili deponiju, nego prosperitet. Da se oni pitaju.
Samo s elepo Đedovićka našminka, dotera - i donesu tu odluku.
Je'l tako, Srbine, devojano mlada?
Kamen'čan
pre 2 dana i 32 minuta
Pitanje: "da li je energetski miks rešenje" nije ispravno.
Energetski miks je osnovni pojam i imperativ energetskog snabdevanja.
Drugo: ovo sa kupovinom udela mađarske nuklearne elektrane nije nova ideja ali su je mađari odbili. Kad njihova druga nuklearka kroz deset godina počne proizvodnju struje, njima to jeće biti dovoljno i već razmišljaju o trećoj negde na severoistoku Mađarske.
Nuklearka se gradi min. 20 godina od početka gradnje, a mi ni počeli još nismo, ni ne znamo, da li je hoćemo ????