Izvor: mojnovisad.com / / Autor: Ljiljana Natošević Milovanović Fotografija: ilustracija/mojnovisad.com

IZDAVANJE STANOVA: Evo koliko treba izdvojiti za garsonjeru, a koliko za jednosoban stan
Apetiti vlasnika nekretnina su iz godine u godinu sve veći pa izgleda da više i ne postoji ono staro pravilo kako su stanovi koji se izdaju preko posrednika skuplji.
Novi Sad je sa svojim Univrezitetom jedan od najvećih obrazovnih središta u regionu i zato je vrlo interesantan mladim ljudima, kako brucošima, tako i svršenim akademcima koji ovde ostaju u potrazi za poslom, pa samim tim i za stanom.
Zato je i tržište nekretnina veoma aktivno posebno u periodu kada studenti kreću u potragu za garsonjerama ili većim stanovima gde žive sa cimerima kako bi podelili troškove. Njima je najbitnije da stan bude namešten ili bar polu-namešten i da se nalazi u blizini fakulteta, a tada su najinteresantnije lokacije na Limanima, oko Spensa, u centru i na Grbavici, dok su privlačni i oni na Novoj Detelinari i oko Novosadskog sajma, posebno za studente koji su upisali ili već pohađaju Medicinski fakultet.
Oni su najčešće u potrazi za garsonjerama čija cena ne prelazi 200 evra, ali se čini da takve nekretnine ne postoje, bar ne one koje su uslovne za normalan život.
S druge strane, novopečeni bračni parovi sa ili bez dece uglavnom iznajmljuju dvosobne stanove u blizini vrtića, škole i igrališta... Takve lokacije nalaze se na Limanima, na Grbavici, Novoj Detelinari i Novom naselju, a zakup je u pojedinim slučajevima i do 1.500 evra mesečno, mada je neki prosek do 800 evra.
Apetit stanodavaca porastao
Oglasi su preplavljeni ponudama u svim delovima grada te se garsonjere na Limanima od 27 do 30 metara kvadratnih stanodavci izdaju po ceni od 300 do 350 evra, jednosobni stanovi na Limanu 4 su od 300 pa čak do 700 evra, koliko traže za stan od 40 kvadrata koji se nalazi na granici Limana 4 i Telepa!
Za stanove na Limanu 3 do 40 m2 traže od 250 do 500 evra, a na Limanima 1 i 2 za jednosobne stanove treba izdvojiti 400 evra.
Kada je reč o Grbavici, bolja je ponuda nego na Limanima, s tim da vlasnici za nameštene i polunameštene garsonjere i stanove čija je kvadratura 22–40 traže od 220 do 850 evra na mesečnom nivou i bez troškova.
Primera radi stan od 36 metara kvadratnih koji se nalazi na drugom spratu u zgradi sa liftom na Grbavici staje 850 evra, a uz to je potreban i depozit u visini jedne mesečne zakupnine, dok agencijska provizija iznosi 50 odsto od vrednosti prve mesečne zakupnine i plaća se jednokratno.
Za one koji nemaju da izdvoje ovoliko novca, a verujemo da većina studenata i njihovih roditelja nije u mogućnosti da dâ toliko na mesečnom nivou, postoje i "skromnije verzije" te, recimo, nameštena garsonjera od 22 metra kvadratna na prvom spratu u ulici Đorđa Servickog staje 200 evra mesečno, Stanovi u okolini Spensa iste kvadrature su od 250 do 450 evra, a oni u blizini Medicinskog fakulteta su od 220 za garsonjere od 20 metara kvadratnih do 400 evra koliko se traži za stanove do 36 m2.
I na Fejsbuku postoji pregršt grupa za izdavanje stanova i kuća u Novom Sadu, a čini se kako je podjednako zastupljena ponuda i potražnja.
Podstanari skromno žive
Kako primećujemo, podstanari uglavnom traže garsonjere koje ne prelaze mesečni zakup od 250 evra, do eventualno 300 evra i stoga se na svakom drugom postu mogu pročitati oglasi poput: "Potreban namešten stan na duži period od 200 do 250 evra plus troškovi", "Tražim garsonjeru/stan razumne cene do 250-300 evra, od oktobra, na duži vremenski period. Studentkinja sam, nisam pušač, uredna sam i sve isplaćujem na vreme. Lokacija centar, Podbara, Limani, Grbavica, Rotkvarija", "Pozdrav svima, tražim garsonjeru do 200 evra i da ima kuhinju. Hvala unapred"... Nažalost, ovakvi oglasi su najčešće ismejani.
Pojavili su se i sajtovi na kojima se izdaju stanovi od 70-150 evra, ali se dovodi u pitanje koliko su takve nekretnine komforne za normalan život. Takođe, dvorišni stanovi su jeftiniji u odnosu na one u zgradama, a njih vlasnici na mesečnom nivou cene 150 evra pa naviše. Takvi stanovi su po pravilu skromno namešteni ili je nameštaj poprilično star. Zato se stiče utisak da mnogi vlasnici garsonjera precenjuju svoju nekretninu, jer često u prostoriji od dvadesetak kvadrata nemaju ni tehniku, kablovsku ili internet.
U agencijama za nekretnine kažu da, da bi se postigla cena od minimum 250 evra vlasnik koji izdaje stan bi trebalo da ima potpuno nov ili odlično očuvan nameštaj, kao i da u stanu ima televizor, veš mašinu, kompletno opremljenu kuhinju sa kuhinjskim elementima, ali i kablovsku i internet. Takođe, poželjan je i parking, kao i dobra gradska autobuska linija do Univerziteta.
Cica
pre 559 dana i 10 sati
Navedene cene su kao u Berlinu, a poneke kao u Minhenu. Bravo sadjani, jedino vam platice ostadose tamo gde su bile.
NV
pre 559 dana i 8 sati
Nekada su studenti bili skromniji pa su iznajmljivali sobe kod porodica koje su imale visak sobu.A sad svi obesni upisu fakultet pa odma im treba stan!
Tanja
pre 559 dana i 1 sat
slažem se sa oba komentara i da su cene previsoke, ali i da retko ko sada iznajmljuje sobu. mi stariji znamo kako je to-pa ti ugase bojler, mnogo si glasan, ne moze sporet non stop....
Sada roditelji kada traze zovnu 4zida, ns nekretnine, solis stan nađu, vise njih bude u jednom stanu, ali gazde niko ne trpi.... Ali da su cene nenormalno visoke to se slažem i da bi trebalo ih spustiti jer ne iznajmljuju samo studenti
Nana
pre 558 dana i 23 sata
Moje komšije iznajmljuju stan i sa relativno dobrim platama im je svega preko glave. Kažu čekaju da proradi pruga i vraćaju se u selo blizu NS, putovaće na posao.
Dejan
pre 558 dana i 13 sati
2002 godine, pre 21 godine mesečni zakup garsonjere je bio oko 180 evra, ulice Danila Kiša, Gogoljeva, Lasla Gala, posle 20 godina 250 evra je sada manje znacajno nego tada 180, plate su tri puta veće u evrima a stanovi tri puta skuplji za kupovinu
Tina
pre 557 dana i 15 sati
Trideset hiljada za garsonjeru, bez troškova. Medijalna zarada za NS je oko 65 hiljada, a tamo odakle dolaze studenti da studiraju u NS je još niža. Tržište nekretnina je skroz neregulisano, prodaja i izdavanje. Neko je spomenuo cene u Berlinu i Minhenu, tamo ne može vlasnik da odvali cenu koliko njemu treba, jer postoje poreske klase za lokaciju, starost stana. Po cenama ispada da su sve garsonjere koje se izdaju kupljene u prethodnih godinu dana kao investicija koja mora da se isplati za 10g.