Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: mojnovisad.com
IZ ISTORIJE NOVOG SADA: Monumentalna palata upečatljiva po neobičnom dekorativnom sistemu
Palata u Jevrejskoj 21 izgrađena je oko 1900. godine u neobaroknom stilu. Projektant je ostao nepoznat.
Danas je u ovoj zgradi smešten Republički geodetski zavod – Služba za katastar nepokretnosti.
Nekadašnju Komorsku kuću ili carinarnicu, Republički geodetski zavod evidentira kao objekat površine od 680 kvadratnih metara. Malo je poznata istorija monumentalne spratne palate, podignute na uglu ulica Jevrejske i Vase Pelagića. O arhitektonskom delu, koje je svojim dimenzijama dominantno u prostoru i veoma upečatljivo po neobičnom dekorativnom sistemu, ipak je ostalo čudno da je, za sada, pronađeno veoma malo pisanih podataka o njenom istorijatu. Međutim, na karti Novog Sada iz 1900. godine, već je bila ucrtana njena osnova i ona potpuno odgovara današnjim gabaritima ovog objekta. Bez obzira na nepostojanje dokumenata o njenom istorijatu, jasno je da se radi o zgradi javnog karaktera, uz koju su istovremeno izgrađene i dve parterne kuće, na regulaciji Ulice Vase Pelagića. To su dve stilski koncipirane parterne kuće koje su, može se pretpostaviti, bile namenjene za stanovanje porodica nekih od visokih i uglednih službenika. Po načinu zidanja, stilskim karakteristikama i upotrebljenim materijalima, mora da ih je projektantski osmislio isti, nama danas nepoznati autor.
Glavna, spratna zgrada postavljena je kraćim krilom ka Jevrejskoj ulici, a dužim na regulaciji Ulice Vase Pelagića. Na glavnoj fasadi su dva rizalita, smeštena pri uglovima, i ukupno sedam osa otvora. Veliki kolski prolaz nalazi se na početku krila. Druga fasada, iz Ulice Vase Pelagića, je znatno duža i na njoj je ukupno jedanaest osa otvora i dva rizalita.
Na zgradi je posebno dekorativno i konstruktivno naglašen zasečeni ugaoni deo na kome je reprezentativni ulaz visine pet stepenika (danas zazidan), u formi portika sa dorskim stubovima podignutim na visoke baze. Istovremeno, na ove stubove oslanja se plitki erker sprata, dok je nad njim visina ugaonog dela potencirana kupolom sa lanternom na temenu, izvedena pocinkovanim limom. Svi prozori su polukružne konstrukcije sa izuzetkom dva mala, bočna, uzana prozora na erkeru koji su pravougaoni. Takođe se netipičnim izgledom izdvajaju i dva trokrilna prozora na ugaonim rizalitnim poljima partera, jer im je dimenzijama i položajem dat reprezentativni karakter. Baza zgrade sa podrumskim otvorima naglašena je i sa gornje strane omeđena masivnim zaobljenim vencem. Parter i sprat odvojeni su jakim kordonskim vencem stepenaste profilacije. Zidno platno partera izvedeno je u naglašenoj rustici, u imitaciji kvadera, dok su površine sprata pokrivene fasadnom opekom u dva koloristička tona. Dok su prozori partera jednostavno usečeni u zidnu masu, spratni prozori su pretenciozno neobarokno dekorisani sa istaknutim trougaonim frontonima u čijim poljima su vegetabilni ornamenti, a na parapetnim poljima ukrašeni su petočlanim ornamentom u obliku vertikalno postavljenih elipsi. Prozori na ugaonom delu sprata postavljeni su u još naglašeniji dekorativni ram i nadvišeni su polukružnim frotonima sa po jednom sedećom figurom anđela u središtu polja.
Po bogatstvu dekorativne obrade upečatljiva je i obrada krovnog nadzitka na kome su mali tavanski okulusi sa vegetabilnim obrubom između kojih su izvedene biljne girlande. Nad kolskim prolazom je svod sa četiri duboke krstaste kalote i jednom sfernom.
Ulaz u objekat postavljen je na kraju zida. Do sprata vodi dobro konstruisano rektifikovano stepenište. Ono je smešteno ka dvorištu u polukružni prostor koji izlazi van osnovnog gabarita objekta.
Vremenom je u enterijeru došlo do promene pozicija pojedinih zidova, ali je još uvek na više mesta u parteru vidljiva konstrukcija pruskog svoda.
Na dvorišnim fasadama je komunikacioni balkon sa gvozdenom ogradom, na pruskoj konstrukciji. Dve visoke parterne kuće sa odlikama eklektičkog stila, u nastavku krila iz Ulice Vase Pelagića, koncepcijski su slično projektovane – pešački ulaz je u središtu fasada, a od njega sa leve i desne strane su po četiri prozora. Na njima su polukružni otvori nadvišeni, takođe, polukružnim frontonima u čijim poljima su motivi školjki i voluta, kao i naizmenično postavljeni muški i ženski portreti. Ulaz prve kuće je flankiran masivnim kompozitnim polukružnim pilastrima, dok je ulaz na drugoj kući vremenom zazidan i pretvoren u trokrilni prozor. Na prvom objektu nisu izvedeni rizaliti, njegova baza je ukošena, a krovni nadzidak izuzetno bogato dekorisan gusto postavljenim uzanim konzolama između kojih su postavljne metope sa lavljim glavama. Na drugoj kući su pri uglovima prisutni rizaliti sa po jednim parom udvojenih prozora, krovni venac, građen nizom volutastih konzola i dentikula, dekorativno je skromnije koncipiran nego onaj na prvoj kući. Ravna fasadna polja obe kuće obložena su opekom žutog tonaliteta.
Svi navedeni elementi, kao kreativne razlike na ovim kućama, mogu se uočiti tek nakon pažljivijeg posmatranja, a sva tri objekta različitog izgleda i gabarita smeštena na ovom mestu zajedno čine skladnu i zanimljivu arhitektonsku celinu.
Preuzeto iz knjige: Novi Sad od kuće do kuće, autora Donke Stančić u izdanju Studija Bečkerek
Ovaj članak još uvek nije komentarisan