ISTRAŽUJEMO: Da li je polovna garderoba precenjena i koliko je ona zapravo jeftinija od novih krpica

ISTRAŽUJEMO: Da li je polovna garderoba precenjena i koliko je ona zapravo jeftinija od novih krpica

Kupovina polovne garderobe u second hand radnjama odavno se odomaćila među Novosađanima, a to potvrđuje i sve više ovih prodavnica u gradu.

Ipak, deluje da su ranijih godina cene bile mnogo niže u odnosu na današnje stanje jer, čini se da je u pojedinim radnjama, a posebno kada su akcije, nova garderoba jeftinija od polovne. 

Mnogi sugrađani ne haju za to i imaju naviku da kupuju polovnu robu za koju kažu da je mnogo kvalitetnija u odnosu na ono što se nudi u tržnim centrima. U novosadskim radnjama s polovnom garderobom trgovci tvrde da su kupci zadovoljni cenama i nije im problem da za pojedine komade odeće izdvoje u proseku oko 700 dinara.


Međutum, kako primećujemo, one kvalitetnije i brendirane krpice u ovim radnjama koštaju i
preko 1.500 dinara za koliko može da se kupi nova garderoba. Vlasnica jednog second handa u novom Sadu Nataša kaže za portal Moj Novi Sad da se građani ponekad zabezeknu kada su u pitanju cene polovne garderobe.

Ne držim klasičan second hand, već izdajem police, te Novosađani koji žele da se otarase malih stvari sami formiraju cene. Pojedini komadi garderobe mogu da se kupe za 200 dinara, ali ima i onih koji donose markiranu garderobu pa za, recimo, trenerke traže i po 2.500 dinara. Imala sam i jednu bundu za koju je žena tražila 10.000 dinara, a njena cena je inače mnogo veća. Nisam znala da li ću je prodati, ali je ubrzo otišla. Pojedini kupci dođu i kažu kako im je sve generalno skupo, ali to su uglavnom osobe kojima je inače sve skupo – izjavila je Nataša koja kaže da broj građana koji kupuje polovnu garderobu raste.


Ona naglašava da je i sve više ljudi koji prodaju svoje stvari da bi od toga mogli da dopune kućni budžet, a poneki i da prežive.

Naši sugrađani navode da ima i skupljih i jeftinijih stvari, a sve zavisi od toga u kojoj radnji polovne garderobe kupuju i zato u poslednje vreme gledaju da pazare u second handu koji je jeftiniji. 

Kao i u svakoj drugoj prodavnici, kvalitetnije stvari su skuplje, pa makar one bile i polovne. Često obilazim radnje s polovnom garderobom jer oni imaju brojeve i za krupnije. Međutim, to što prodaju za 200–300 dinara je katastrofa. Totalno demode, ružnih boja i sve iskezečeno. Ono što mi se dopada najčešće je skuplje, a za te pare mogu da pogledam i novu garderobu u manje poznatim radnjama – navodi sugrađanka Biljana. 


Primera radi, Novosađani koji "pate" za firmiranim stvarima mogu da se ponove u prodavnici "Adam textiel" koja se nalazi u Pašićevoj ulici. Često imaju akcijske cene, a sniženje na pojedine "krpice" je od
30 do 50 odsto. Zastupljeni su i razni svetski brendovi, s tim što je firmirana garderoba prilično skupa u odnosu na manje poznate marke i slobodno se može se reći da je u rangu sa novim stvarima. Primera radi, pantalone marke "H&M" staju od 1.700 pa do 2.000 dinara. Tunike, džemperi i košulje mogu da se pazare za 800 do 1.200 dinara, dok bunde koštaju 12.000 dinara. U ostalim radnjama cene su niže na lošiju i iznošenu robu, dok oni bolji komadi garderobe takođe staju preko 1.000 dinara.


I "Cici" butik sa polovnom garderobom je takođe za naše prilike skup, što potvrđuju i pojedini sugrađani.

S druge strane, akcije se organizuju skoro tokom cele godine i pojedinim radnjama sa brendiranom garderobom, te potpuno nove haljine, muške i ženske pantalone, farmerice, patike, jakne, džemperi mogu da se pazare po ceni od 300 do 3.000 dinara.


Osim toga, Novi Sad je bogatiji i za autlet
prodavnicu "Azel France" koja se nalazi na Spensu, a gde se prodaju proizvodi poznatih evropskih modnih kuća, sa naglaskom na francuske gde dominaraju "Gémo", "La Halle" i "Esprit". 

13
5

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Maja

    pre 1236 dana i 7 sati

    Polovna odeća (u second hand-u) je precenja i često skuplja nego nova u radnjama. Skoro je jedna košulja,poznatog brenda, bila 1300 din, a u radnji tog brenda bila za 1200(na akciji). Često se desi da su pantalone izlizane između nogu, popucali šavovi,... Second hand je trenutno skup.

    Oceni komentar:
    1
    20
  • Nikolina

    pre 1233 dana i 8 sati

    Ja u second handu odavno ne kupujem. Nema smisla da polovnu garderobu placam isto kao sto bih platila novu. Osim toga, marke tipa h&m uopste nisu neke nedostupne i nedostizne marke zbog cega bi pantalone koje su polovne i odavno izasle iz mode trebalo da kostaju 2000 dinara. Nema smisla.

    Oceni komentar:
    1
    12
  • Sve je istina

    pre 1233 dana i 4 sata

    Razlog je kao i uvek pohlepa srpskog trgovca.
    Ono gde svet uzima 5-15% marže a Srbin od 50-1000% (deset puta skuplje od nabavne cene proizvoda).
    Naravno da ima kvalitetne, potpuno nove i nenošene robe koja nastaje kao oslobađanje magacina zbog promene mode, ili nekupljenih brojeva garderobe.
    Ono kad T majicu prodaju u Nemačkoj za 20-30 evra,pa posle to što je odštampano na njoj nikom ne treba, pa padne na 8, pa se izbaci za 2 evra na kilo,a Srbin donese da prodaje za 10 evra kom kao second-hand.

    Oceni komentar:
    1
    13
  • nema deda mraza

    pre 1219 dana i 10 sati

    sta je sada odjedared?
    dobro se secam tekstova na istom mestu o fenomenalnoj robi u ovakvim prodavnicama.
    pa je bilo i komentatora koji poznate brendove kupuju u njima po niskim cenama
    a oni koji su tvrdili suprotno su dobijali minuse

    Oceni komentar:
    0
    4