Izvor: mojnovisad.com / / Autor: Svetlana Bogićević Fotografija: "Le Tacos", "Zdravorazum", "Marinada bar", "Bechka"

GURMANSKE NOVOTARIJE U NS: Francuski takosi, kreativne bečke šnicle, slatkiši bez šećera, specijaliteti iz Istre...
Novosađani uvek iznova dobijaju priliku da probaju nešto novo i ne toliko uobičajeno i u svom gradu, pa je tako i u proteklih nekoliko meseci "iznikla" neka nova, zanimljiva hrana.
Ugostitelji ne prestaju da iznenađuju originalnošću i željom da se ljubiteljima dobrog zalogaja ponudi nešto drugačije. Neki su otvorili lokale, neki rade samo dostavu, a većina se specijalizovala baš za određena jela.
Evo šta je odskoro dostupno i kod nas, u Novom Sadu.
"LE TACOS"
Originalni francuski takosi sada se mogu probati i u Novom Sadu, a lokal "Le Tacos" se nalazi u Braće Ribnikara 7.
Fancuski takos podrazumeva sočnu kombinaciju junetine i marinirane piletine, uz pomfrit sa unikatnim sosom od sira i slaninicom. Koliko će jelo biti pikantno, zavisi od vašeg ukusa, jer je na raspolaganju nekoliko vrsta zanimljivih soseva. Sami takosi na raspolaganju su u M, L ili XL veličini.
Uz neizostavne takose, možete tražiti i panirane kolutove luka, štapiće od mocarele ili pomfrit sa sirom.
"ZDRAVORAZUM"
Prvi pravi "healthy food shop" u Novom Sadu otvoren je pre nekoliko meseci na Trgu Save Vukosavljeva 2 (kod Kosovske ulice). Ovde se mogu kupiti slani i slatki zalogaji bez glutena i šećera, koji su ujedno posni i veganski.
Palačinke od kinoe sa domaćim nugat kremom i dodacima, namazi u tegli, torte (šumska fantazija, čoko-nugat...), kolači, mafini, obrok kaše, obrok tortilje ili obrok salate samo su deo njihove bogate ponude.
Ovi specijaliteti pogodni su za sve naše sugrađane koji žele zdravo da se hrane. U pripremi jela koriste se celovite žitarice, koje se potom blendaju, a sastojci, sem orašastih plodova, prvo prolaze kroz proces prečišćavanja ozonizatorom. Umesto šećera se stavljaju zaslađivače urme, stevija i eritritol, a meso u slanim specijalitetima zamenjuje neka od mahunarki, kao izvor proteina.
"MARINADA BAR"
Dah Istre odnedavno se može osetiti i u Novom Sadu, u Stevana Musića 10 A, gde od pre nekoliko meseci postoji istarski restoran "Marinada bar". Plodovi mora, maslinova ulja i vrhunska vina na raspolaganju su svima koji vole mediteranske delicije.
Marinirana orada ili tuna, marinirani pasulj, školjke, hobotnica sa mariniranim krompirom i klicama, inćuni, račići, bakalar, samo su neki od specijaliteta čiji ukus i miris će vas podsetiti na more. Ukoliko, pak, dođete u društvu onih koji nisu ljubitelji ribe i morskih plodova, za njih su spremni tzv. domaći zalogaji (kobasica, šunka, kulen...).
Kažu da se jela ovde pripremaju po recepturi starih ribara, a u vinskom baru čeka vas preko 70 etiketa vina vrhunskog kvaliteta.
"BECHKA"
Naši sugrađani dosetili su se da od nečega jednostavnog naprave brend: oni prave isključivo bečke šnicle i dostavljaju ih na adresu. Ipak, pohovano meso pripremaju na nešto drugačije načine, pa i sami kažu da su njihove bečke šnicle – kreativne.
Pored klasične pileće ili teleće bečke, na meniju su i pileća punjena, teleća punjena, sremska bečka (sa kulenom i kačkavaljem), planinska bečka (sa fetom i slaninom), cappricciosa (sa kačkavaljem, šunkom, šampinjonima i origanom) i quattro formaggi (sa kačkavaljem, edamerom, plavim i dimljenim sirom). Uz njih dobijate i prženi krompir sa nekim od soseva, a možete naručiti i krompir, waldorf ili vitaminsku salatu.
Odaberite šta vam je od gurmanskih novotarija privlačno, isprobajte (ukoliko već niste), pa javite utiske! Prijatno!
Samo vojvođanski!
pre 468 dana i 10 sati
Sve može, samo ne zdravo. Hoću što pre u Raj, a ne da se vucaram ovde po Srbiji.
Svi znamo onaj vic o Babi i Dedi kad su došli u Raj.
E, pa, to!