Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Aleksandar Jovanović/mojnovisad.com, "Gradska pivnica"
"GRADSKA PIVNICA": Provod bez narodnjaka uz preko 50 različitih vrsta piva (FOTO)
"Gradska pivnica" u Novom Sadu, otvorena prošle godine, jedina je u gradu koja nudi čak 11 različitih vrsta točenih piva i nastavlja tradiciju dugu blizu tri veka. Ovde možete piti "Paulaner" bavarsku legendu iz Minhena, a kako se bliži naredni mesec tako i ovde pripremaju pregršt iznenađenja.
Kako saznajemo od menadžera "Gradske pivnice" Vojislava Ivankovića, pre otvaranja ovog objekta traženi su saveti stručnjaka, novosadskih istoričara, jer je želja vlasnika bila da se bogata istorija Novog Sada nastavi i kroz priču nove pivnice.
- Prva novosadska pivnica otvorena je deset godina pre najčuvenije na svetu – irskog "Ginisa". Pivnicu je 1748. godine otvorio Ignac Hajl, prvi gradonačelnik Novog Sada. Varoška pivnica radila je sve do bombardovanja, Novog Sada 1849. godine, kada je sravnjena sa zemljom. Temišvarski pivar Josif Mačvanski želeo je da joj vrati stari sjaj, izgradi novu, na istom mestu ali to nije bilo dozvoljeno. Naime, grad je tu parcelu prodao kako bi se na njoj izgradio Hotel "Carica Jelisaveta" današnji Hotel "Vojvodina". Jedina velika novosadska pivnica posle Prvog svetskog rata bila je "MB pivnica". Danas, ideja "Gradske pivnice" je da nastavi davno započetu tradiciju – objašnjava za naš poratal Ivanković.
Nije slučajno ni to što je pivnica smeštena u Njegoševoj ulici, gde je nekada "Bela lađa" bila okupljalište hedonista, ali i onih koji su odlučivali o sudbini grada. Hroničari su zabeležili da je u "Lađi" u drugoj polovini 19. veka, stolovala srpska elita, kulturna i politička inteligencija. Tu je Novi Sad "prekršten" u Srpsku Atinu, a "kum" je bio novosadski zanatlija Stevan Jelinić Ćebenda.
Sada je ovde moguće probati i više od 50 različitih vrsta, kako flaširanog tako i točenog, ali i sve popularnijeg kraft piva.
Zaštitni znak ove pivnice je čuveni "Paulaner". Ovde se toče četiri njegove vrste: "Paulaner Original", "Paulaner Hefe", "Crveni Paulaner Salvator" i "Paulaner Dunkel Weisbier", jedino tamno pšenično pivo u gradu.
- Kako se bliži "Oktoberfest" u Minhenu, tako i mi pripremamo iznenađenja. Jedna od njih je da će gosti imati priliku da piju festivalsko pivo koje se pravi i toči isključivo za potrebe Mihenskog "Oktoberfesta". Reč je od lager pivu sa 6 odsto alkohola. Nije zanemarljiv ni podatak da je najpopularnije pivo, "Paulaner Hefe", zapravo pšenično pivo. Karakterišu ga posebna lakoća i svežina. U ponudi pivnice je i "Nektar pivo" najprepoznatljiviji brend Banjalučke pivare sa najdužom tradicijom. Originalni recept datira još iz 1873. godine. Od kraft piva se ističe "Salto", pivo "Pale Ale" stila, koga odlikuje balans tropskih nota hmelja poput grejpa, mandarine i zove.
- Domaćih kraft piva ima više od 20 različitih, a tu su i škotska kraft piva, kao i domaći "Radler", pivo sa ukusima – dodaje naš sagovornik.
Pivnica će uskoro imati u ponudi i bezglutensko pivo iz Španije.
Ni ponuda viskija i sve popularnijih džinova ne manjka. Pored 20 različitih vrsta stranih viskija i 8 džinova iz različitih Evropskih država svoje mesto je pronašao i jedan domaći viski – novosadski "Two Doves".
Pivski meni prati bogatu ponudu hrane. Pred gostima su jedinstvene kobasice (ljuta, domaća, sa sirom…) koje se prave po austrijskoj recepturi, butkica sa podvarakom, rebarca, krilca i druga pivska jela. Od dezerta su u ponudi domaće gomboce sa šljivama i gostima omiljene sa eurokremom.
- Trenutno renoviramo kuhinju i ubacujemo nova jela. Uskoro će u ponudi biti gulaš, kao i mnoga druga "jaka" jela koja se služe u svim svetskim pivnicama sa dugom tradicijom – kaže naš sagovornik.
Sredom i utorkom ovde gosti mogu da uživaju u džez svirkama, dok su vikendom sada već prepoznatljiva gostovanja disko, fank, pop-rok i rok bendova. Kako se stavlja veliki akcenat na muzički program, "Pivnica" je domaćin najkvalitetnijih bendova koje Srbija, ali i okolina ima da ponudi.
- Izdvojili bismo bendove koje u Novom Sadu možete čuti samo u "Pivnici". Tu su sjajni Perpetuum mobile iz Subotice, Funked up iz Šapca, gosti iz Beograda poput Dea Dia , Gitarinet, Euterpa i mnogi drugi. U pivnici nema narodne muzike, a rezervacije su obavezne. Kako bismo održali dobru atmosferu u pivnici i ne bi bilo nepotrebne gužve, apelujemo na goste da sve svoje zahteve i rezervacije traže isključivo putem telefona za rezervacije. Naši gosti su se već navikli da dolaze na svirke do 21 sat – napominje Vojislav.
"Gradska pivnica" je za relativno kratko vreme uspela da pronađe svoje mesto pod "ugostiteljskim nebom" što i nije tako lako, jer je konkurencija veoma kvalitetna. Ovde kažu da su otvorili lokal u koji bi oni želeli da dođu, te se ispostavilo da je to bio pun pogodak.
Pivnica ima prizemni deo sa 100 sedećih mesta i deo na spratu koji prima 200 gostiju. Kapacitet bašte u Njegoševoj ulici je oko 150 sedećih mesta.
Tekst: Slađana Aničić
Foto: Aleksandar Jovanović i "Gradska pivnica"
Ovaj članak još uvek nije komentarisan