Izvor: Blic / Fotografija: ilustracija/pixabay
Evo šta se krije iza javne prodaje nekretnina
Kupovina nepokretnosti putem javne prodaje može biti odlična prilika za pronalaženje jeftine nekretnine, ali šta se krije iza ove vrste prodaje?
Javna prodaja je poslednje sredstvo kojem banke pribegavaju usled situacije kada klijent ne plaća obaveze prema banci ili privatnim potražiocima i u tim slučajevima aktivira se hipoteka prvog reda kao garancija za isplatu.
Milić Đoković, stručnjak za nekretnine, je u razgovoru za "Blic Biznis" istakao da je takav način prodaje nešto poslednje čemu banke pribegavaju. On objašanjava da nekretnina odlazi "na doboš" jedino zbog neplaćanja obaveza.
– Svako neplaćanja obaveza prema banci ili prema nekim privatnim potražiocima, kao i prema firmama koje se bave gradnjom, dovodi do javne prodaje, jer vi imate obavezu da nešto isplatite da bi to bilo vaše – objašnjava Đoković.
Dodao je da se u takvim slučajevima aktivira hipoteka prvog reda kao garancija i onda se pojavljuju zainteresovani koji hoće to da kupe. On dalje objašnjava da je lokacija vrlo važna prilikom određivanja javne ponude nekretnine koja može da bude i do 80 odsto manja od prvobitne cene.
– Sa manje novca se kreće nadmetanje, sa nekih 60 do 80 odsto od realne cene. Ako je neka dobra lokacija, može da bude čak i tržišna vrednost.
On je takođe naglasio da banke pribegavaju javnoj prodaji jer najpre pokušavaju da reše problem klijenta.
– Banci je zadnja opcija puštanje hipoteke. Ona pre svega toga proba da se dogovori sa dužnikom, da mu da neki reprogram, da mu da druge uslove, rate i slično, tako da jako malo ima takvih nekretnina. One su uglavnom na lokacijama koje su neatraktivne, u seoskim sredinama ili manjim gradovima. U Beogradu od početka 2023. godine nije zabeležena nijedna takva javna prodaja – rekao je sagovornik Blic Biznisa i zaključuje:
– Ova prodaja nije bila toliko popularna jer ljudi nisu želeli da kupuju tuđu muku, da kupe nešto što drugi nije mogao da plati. To bi mogao biti i svojevrstan sociološki problem.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan