Država pokrenula akciju "Ne pali strnjiku"

Država pokrenula akciju "Ne pali strnjiku"

Cilj akcije "Ne pali strnjiku" je podizanje svesti poljoprivrednika o tome da nema razloga za paljenjem strnjike, te da postoje bolji i efikasniji načini.

Ministarka poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković izjavila je da je napisano 49 prijava za svega nekoliko sati.

Ne treba paliti strnjiku, pogotovo ako se govori o bezbednost i ekologiji. Čini se da svake godine ima više zapaljenih njiva nego ikada, a 2022. godine je bilo 15.000 požara na otvorenom. To je zabrinjavajuća cifra i moramo, kao država, nešto da uradimo po tom pitanju. Protiv onih koji pale strnjiku podnose se prekršajne prijave i one mogu biti poslate u pasivu na tri godine – rekla je Tanasković.

Načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić rekao je da je MUP zadovoljan zbog značajnog smanjenja broja požara, kako na građevinskim objektima, tako i na otvorenom, prenosi RTV.

Ove godine je bilo 16.673, a prošle godine, u istom periodu, 21.127 požara. Ove godine je registrovano 9.888, a prošle godine za isti period 13.803 požara. Primetili smo da u prvih 14 dana oktobra drastično i neverovatno skače broj požara na otvorenom. Paljenje vatre vrlo brzo preraste u nekontrolisani požar koji može da dovede do katastrofe. Od 9.888 požara na otvorenom ove godine, oko 9.700 ih je izazvano ljudskom nepažnjom. Za paljenje strnjike, smeća ili biljnih ostataka propisana kazna od 10.000 dinara za fizička lica, odnosno od 300.000 do milion dinara za pravna lica – objasnio je Čaušić.

Oceni vest:
1
0

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Dirigent Sveta

    pre 339 dana i 2 sata

    Eto, mogli bi da predložimo Svetski Dan nepaljenja strnjike.

    Oceni komentar:
    0
    1
  • IZNOGUD

    pre 338 dana i 19 sati

    Jako mnogo životinja nastrada u paljenju strnjike po njivama

    Oceni komentar:
    0
    1