Dobro jutro, Novosađani, uradite nešto za sebe već danas

Dobro jutro, Novosađani, uradite nešto za sebe već danas

Prošle godine prirodni priraštaj u Srbiji bio je u minusu za 46.503 stanovnika.

I pored te porazne statistike, rezultati su ipak mnogo bolji od prethodnih godina u kojima je korona odnela mnogo više života.

RZS: U Srbiji lane rođeno 62.700, a umrla 109.203 lica, "rezultati", ipak, bolji nego 2021. godine

Kako se navodi u tekstu, ove brojke "rezultat su akumuliranih negativnih demografskih efekata tokom dužeg perioda", te je od 2013. do 2022, broj stanovnika u Srbiji, samo na osnovu prirodnog priraštaja, smanjen za 433.323.

I ne pada mi na pamet da, kao jedan ministar juče, u Narodnoj skupštini prozivam bilo koga ko nema dete zato što nije hteo, nije mogao ili se, jednostavno, boji da ima dete u Srbiji u 2022. ili 2023. godini. 


Taj ministar bi mogao da se zapita kolika je krivica njega, njegove bivše i sadašnje partije da je do ovoga došlo. Takođe se pitam, a vidim da je u njihovoj najbližoj okolini "moderno" da imaju više dece kakvu uopšte šansu naša deca imaju pored njih. Jer, ako se nastavi nasleđivanje funkcija po porodičnoj osnovi... gotovi smo.

Pokušaji da se to promeni postoje pa razmislite gde ste petkom ili subotom predveče, da li ćete sedeti kod kuće ili prošetati malo u dobrom društvu... Lekari kažu da je to veoma zdravo. 

E, kad smo već kod lekara, vraćam se statistici s početka u kojoj piše i da su najčešći uzrok smrti kod oba pola u 2022. bili su bolesti sistema krvotoka (47,3 odsto), na drugom mestu su tumori (18,5%), a na trećem mestu su bolesti koje mogu da se dovedu u vezu sa Kovidom-19 (7,6 odsto). 

Preventiva je zakon

Vraćam se i poruci iz naslova i podsećam vas da, i pored toga što postoje mnogo problema u zdravstvenom sistemu Srbije, ako se na vreme setite da zakažete termin preventivnog pregleda, mnogo su veće šanse da ne budete neki promil u crnoj statistici naše zemlje.

Znam da se čeka na pregled, da su privatni mnogima skupi, ali podsetiću, bar vozače, da kad nam se kola čudno čuju ili kad dođe vreme registracije, vadimo pare iz "slamarice" i, doduše, teška srca, ali platimo mnogo više nego što košta nešto što, takođe, može da nam spasi život.

Ako pratite medije, često se desi da budu akcije besplatnih pregleda pa samo tako prošle nedelje imali, u organizaciji jedne privatne kompanije, besplatne preglede mladeža, koji su izazvali veliko interesovanje Novosađana.


Oni se, uglavnom, dešavaju i u Domu zdravlja za "Euromelanoma dan". U tim slučajevima vam ne treba ni overena knjižica, samo treba da zakažete i pojavite se na pregledu. Pre nekoliko godina u Vojnoj bolnici se mogla uraditi i mamografija "preko reda", u Institutu u Kamenici se rade skrininzi za rano otkrivanje karcinoma pluća...

Za sve one koji nemaju vremena da čekaju na besplatni pregled, tu su i privatne ordinacije i bolnice u kojima za nekoliko hiljada dinara mogu da urade sve ili skoro "sve na jednom mestu".

"ST MEDICINA": Kompletna dijagnostika i lečenje na jednom mestu


Pohvalila bih i sve one donatore krvi, a  kojih je, čini se, prethodne nedelje bilo više nego inače u centru. Na stolicama sam videla i strance koji su, eto, došli u naš grad i nije im bilo teško da pomognu nekom tamo nepoznatom Novosađaninu.


Zdrave navike pre svega

A nije nikakva tajna da zdrav život, pravilna ishrana, dosta šetnje (ako je moguće u prirodi koja nije zagađena), umerenost u svemu, psihički balans... pozitivno utiču na naše zdravlje.

Zato, volite život, ali volite i sebe, udomite psa, on će vas svaki dan nekoliko puta izvesti u šetnju, pazite šta jedete, popijte čašu vina dnevno, ako volite, ali ne preterujte jer naše telo sve pamti i kad dođe vreme na naplatu, onda bude kasno...

Ako imate bilo kakve sumnje ili ako je došlo vreme za pregled – telefon u ruke i zovite da ga zakažete jer život je samo jedan, a nismo jedini kojima je stalo do našeg života. Ako nikom drugom, potrebni smo onom psu koji nas vodi u šetnju.

Oceni vest:
9
0

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan