Fotografija: Ilustracija/ Pixabay.com
"Batut" predložio mere za pooštren nadzor nad malim boginjama na teritoriji Srbije
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" dobio je potvrdu da je 12. februara na Institutu za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" potvrđen slučaj malih boginja kod deteta (2015. godište) koje je nevakcinisano i koje pohađa drugi razred osnovne škole.
Zaključno sa 12. februarom, u Beogradu su potvrđena tri slučaja obolevanja od malih boginja.
Imajući u vidu epidemiološke karakteristike ove bolesti, obaveze prema Planu aktivnosti za odstranjivanje malih boginja u Republici Srbiji, Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, dostavio je zdravstvenim ustanovama predlog mera za pooštren nadzor nad malim boginjama na teritoriji Republike Srbije.
Kako saznaje Euronews.rs, zdravstveni radnici su u obavezi da prijave nadležnom zavodu za javno zdravlje svaku sumnju na male boginje, da se obavezno uradi lаbоrаtоriјskа diјаgnоstikа. Ukoliko se potvrdi zaraza, pacijent mora da se izoluje i leči. Neophodno je sprovesti zdrаvstvеni i epidemiološki nаdzоr, vаkcinаciјu nеvаkcinisаnih i nеpоtpunо vаkcinisаnih licа, zatim vаkcinаciјu оsеtljivih licа iz kоntаktа sа оbоlеlim unutаr 72 sаtа.
– Dodatne aktivnosti na teritoriji Beograda su i nulto izveštavanje iz nadzornih jedinica po proceduri aktivnog nadzora prema Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd, odnosno Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" – navodi se u saoštenju.
Sa razvojem aktuelne epidemiološke situacije Institut za javno zdravlje Srbije će predlagati mere u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima, stručnim stavovima, preporukama Svetske zdravstvene organizacije, iz kojih je proistekao i usvojeni plan eliminacije morbila u Srbiji.
Lekari već duže upozoravaju da se može očekivati epidemija malih boginja, jer je obuhvat vakcinisane dece MMR vakcinom (štiti od tri zarazne bolesti - male boginje, zauške, rubeola), nije dovoljan da zaustavi cirkulaciju virusa. vakcina se prima u dve doze. Prva u drugoj godini života i druga pred polazak u školu. Dobar kolektivni imunitet se obezbeđuje ako je vakcinisano 95 odsto mališana.
Godinama unazad Srbija nije postigla taj rezultat. U 2021. gоdini prvom dozom vakcine je zaštićeno 74,8 odsto dece, а u 2022. gоdini 81,3 odsto. Оbuhvаt drugоm dоzоm, prе upisа u prvi rаzrеd оsnоvnе škоlе, u 2021. gоdini iznоsiо је 85,8 odsto, а u 2022. gоdini 89,5 odsto.
Inkubacija i komplikacije
Obolela osoba je zarazna poslednjeg dana inkubacije (kada je još uvek bez tegoba), četiri dana pre izbijanja ospe i četiri dana nakon izbijanja ospe, navedeno je na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Komplikacije morbila su češće kod dece mlađe od pet godina i odraslih osoba starijih od 20 godina. To su zapaljenje pluća (pneumonija), zapaljenje srednjeg uha, dijareja, zapaljenje mozga i gubitak vida. Zapaljenje pluća se javlja kod svake 20. obolele osobe i oko 60 odsto slučajeva smtnih ishoda nastaje upravo zbog ove komlikacije. Svaki hiljaditi bolesnik dobija zapaljenje mozga, dok na 1.000 obolelih sa navedenom komlikacijom dolazi do smrtnog ishoda.
Izvori: Moj Novi Sad, Euronews.rs
Ovaj članak još uvek nije komentarisan